IMG 5356

Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin

 

Genel Bilgiler ve Eğitim Durumu

 

1977’de Sivas’ta doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini okul birincilikleri ile Nevşehir, Samsun ve Sivas’ta tamamladı. 1995 yılında Sivas Anadolu lisesinden mezun olduktan sonra, üniversite sınavında derece yaparak Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ni kazandı. 2001 yılında derece ile mezun oldu ve aynı yıl Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Türkiye’de ilk ona girerek Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nı kazandı. Asistanlık eğitimlerinde jinekolojik onkoloji alanında çalışmalar yürüttü.

 

2007 yılında uzmanlığını aldıktan sonra Çankırı Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmet görevine başladı. 2009 yılında Avrupa Birliği’nden akredite jinekolog onkolog belgesini aldı ve aynı yıl Kanser Daire Başkanlığında göreve başladı. 2010-2011 yıllarında T.B.M.M. Kanser Hastalığı Konusunun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Uzmanı olarak görev yaptı. 2012 yılında doçent ünvanını aldı. Halen, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi ve  Kanser Dairesinde çalışmaya devam etmektedir. Evli ve iki çocuk sahibidir. İleri düzeyde istatistik, eğitim becerileri sertifikaları olup, iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 

 

Yayınlar

80’e yakın uluslararası indekslerce refere edilen dergilerde bilimsel makalesi yayımlanmış ve 100’ün üzerinde atıf almıştır. Türkiye’de en geniş BRCA analizi çalışmasını, ilk sentinel lenf nodu çalışmalarını, ilk Avrupa genelinde düzenlenilen çok merkezli çalışmaları gerçekleştirmiştir.

 

Jinekolojik Onkoloji alanında pek çok ülkede resmi müfredat kitabı haline gelen “Textbook of Gynaecological Oncology” isimli İngilizce ders kitabını yayımlamıştır (2007-2012).

Aynı kitabın soru kitabını online olarak yayınlamıştır (2013).

 

2010 yılında Asya-Pasifik Ülkelerinde mevcut kanser kontrol programlarının yer aldığı “Cancer Report 2010” isimli İngilizce kitap yayımlamıştır.

 

Uluslararası kongrelerde yüzden fazla sözlü ve yazılı poster sunumu vardır.

 

Uluslararası kitaplarda 22 bölüm yazarlığı, ulusal kitaplarda 17 bölüm yazarlığı, 5 Türkçe Kitap editörlüğü, 2 İngilizce Kitabın çeviri editörlüğünü, değişik İngilizce kitap çevirilerinde 36 bölüm çevirisi yapmıştır.

 

Halen 7 uluslararası dergide editör, onlarca uluslararası dergide hakem olarak görev yapmaktadır.

 

Uluslararası kongrelerde ve yurt içerisinde yapılan pek çok kongre-sempozyumda sunum yapmış ve kongre organizatörü olarak görev almıştır.

 

Özel İlgi Alanı

 

Jinekolojik onkoloji, kadın kanserleri, yumurtalık kanserleri, BRCA mutasyonları, sentinel lenf nodu uygulamaları, palyatif bakım, kanser taramaları, epidemiyoloji ve HPV

 

Uluslararası Bilimsel Komite Üyelikleri

 

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) Kanser Strateji Geliştirme Kurulu Seçilmiş Uzmanıdır.

 

Avrupa Birliği Kanser Danışma Kurulu üyesidir.

 

ASCO (American Society of Clinical Oncology) Kanser Algoritmaları Geliştirme Kurul üyesidir.

 

Karadeniz Ülkeleri Meme ve Servikal Kanser Önleme Koalisyonu Başkanı

 

Ayrıca Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu (Middle East Cancer Consortium), Asya Pasifik Kanser Önleme Derneği (Asian Pasific Organization for Cancer Prevention), Dünya Kanser Teşkilatı (Union Internationale for Cancer Control),Karadeniz Ülkeleri Meme Servikal Kanser Koalisyonu, Asya Kanser Enstütüleri Allianzı (Asian National Cancer Centers Alliance –ANCCA), Kanser Karşısında Kadınlar (Women Against Cervical Cancer-WACC),  Euromed ve OECD Cancer Care bilimsel komite üyelikleri mevcuttur.

 

Avrupa Birliği Jinekolojik Onkoloji Derneği (European Society of Gynaecological Oncology) yönetim kurulu üyesidir (2011-halen).

 

Avrupa Genelinde Genç   Jinekolog Onkologlar  Derneğinin (European Network of Young Gyn Oncologists) kurucu başkanıdır (2007-2011).

 

Avrupa Koyucu Jinekolojik Onkoloji Birliği (Europian Network of Preventive GynaeOncology) kurucu başkanıdır (2013-halen).

 

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) bilimsel komitesi üyesidir (2012-halen).

 

Bilimsel danışmanlık yanısıra, Amerikan Kanser Derneği (ACS), Amerikan Klinik Onkologlar Derneği (ASCO), Avrupa Medikal Onkologlar Derneği (ESMO), ABD Kanser Enstitüsü (NCI), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Kanser Enstitüsü ile sıkı bilimsel işbirlikleri vardır.

 

* Başkanımızın İngilizce Özgeçmişini görüntülemek için tıklayınız.

 

*Başkanımızın detaylı özgeçmişini görüntülemek için tıklayınız

 

* Short Biography English