22 Şub 2018 Perşembe

corom092016

corom102016

 

 

Ekim Ayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak belirlenmiştir. Toplumun meme kanseri konusunda duyarlılığının artmasına rağmen, meme kanseri toplumda yaşamı tehdit etmeye devam etmektedir. Bu tehdidin azaltılmasında atılacak adımlardan biri de; kişilerin kendi sağlık sorumluluklarını taşımaya başlaması, her toplumun kendi içinde meme kanseri riskini ortaya koyması, risk gruplarını belirlenmesi (kanser kayıtlarının düzenli yapılması ile sağlanacaktır) ve tarama programlarının yaygınlaştırılması ile mümkün olacaktır. Kanser Daire Başkanlığı önderliğinde Ekim ayında  “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı “ etkinlikleri düzenlenmektedir.

 

Son verilere göre kadınlarda en sık görülen ilk 3 kanser Meme, Tiroid, Kolorektal kanseridir. Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerine göre kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir. Bu demek oluyor ki meme kanseri her 8 kadından birinde görülmektedir. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla yeni meme kanseri vakası, 400’ e yakın ise buna bağlı ölüm olayı görülmektedir.

 

Meme kanserinin belirtileri neler olabilir?

corom012016Erken evre meme kanserinde hastanın hiç şikâyeti olmayabilir. Meme kanseri genellikle ağrıya neden olmaz. Çoğunlukla aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı vardır.

·       Memede ele kitle gelmesi en sık rastlanan belirtidir.

·       Memeden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı)

·       Meme başında veya meme derisi üzerinde çekilme

·   Memede büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması

·       Meme başında iyileşmeyen yara, ülser

·     Hastalık meme dışında organlara sıçramışsa (metastaz yapmışsa), sıçradığı organa göre şikâyetler ortaya çıkar.

Meme kanserini erken teşhis etmede öncelikli olarak ele aldığımız 3 yöntem vardır:

1-Kendi kendini muayene etme

2-Klinik Muayene

3-Mamografi

1-Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM): Meme muayenesinin yapılabileceği en iyi dönem; adet bitiminin hemen ilk günleridir. Kadınların; Kendi vücudunun sorumluluğunu alması, kendi anatomik yapısını tanıması ve değişiklikleri erken dönemde fark edebilmesi için;

·       Ele gelen kitle olup olmadığı,

·       Meme derisi üzerinde ve meme başında çekinti olup olmadığı,

·       Meme derisi üzerinde renk değişikliği olup olmadığı,

·       Meme başından kendiliğinden bir akıntı gelip gelmediği,

·       Koltuk altında kitle olup olmadığına bakılması gerekir.

20 Yaşından Sonra Her Kadının; Adet kanaması görüyorsa, adetin ilk günü itibariyle 7-10 günler arasında bir gün, Adet kanaması görmüyor ise akılda kalması için her ayın belli bir gününü seçerek kendi kendine meme muayenesi(KKMM)  yapması gerekir.

 

corum01

 

2-Klinik Muayene: Bir hekim tarafından yapılan muayenedir. Şikâyeti olmasa bile;

·       20 yaşından itibaren her kadının 2-3 yılda 1,

·       40 yaşından sonra yılda bir hekime klinik meme muayenesi yaptırması gerekmektedir. 

3-Mamografi: Meme dokusunun röntgen ışınları ile incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Mamografi; varlığından şüphe edilen fakat küçüklüğü nedeniyle elle hissedilemeyen kitleleri ortaya koyar. Mamografi:

·       Kendi kendine meme muayenesi önemli olmasına karşın, meme kanserinin erken tanısında en etkili yöntemin mamografi olduğunu unutulmamalıdır.

·       40 yaşın üzerinde 2 yılda bir mamografi çekilmesi gerekmektedir.

·       Yakın aile bireyleri meme kanserine yakalanmış ya da başka etkenlerle riskli grupta bulunan kadınlara doktorun belirleyeceği yaş ve sıklıkta mamografi çektirilmesi gerekmektedir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri:  Meme kanserinde genetik, çevresel hormonal, sosyo-psikolojik etkenlerin rol aldığı kabul edilmektedir.

·       Erken yaşta adet görmek ve genç yaşta menopoza girmek meme kanseri riskini artırmaktadır.

·       Hiç doğum yapmamış veya ilk doğumunu 35 yaşının üzerinde yapmış olan kadınlarda daha sık olarak rastlanmaktadır.

·       Ailesinde birinci derecede ve özellikle genç yaşlarda meme kanseri görülenlerde risk artmaktadır.

·       Menopoz sonrası kilo artışı, dengesiz beslenme, kontrolsüz ve uzun süreli hormon kullanılması, sürekli alkol tüketimi, iri ve yoğun memelere sahip olmak risk faktörleri arasında kabul edilebilmektedir.

 

corom032016

 

Yunus Emre Parkında Stant Açıldı :“Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” etkinlikleri çerçevesinde; 3 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 10:00 da Yunus Emre Parkında stant açıldı ve Pembe Kurdele dağıtılarak Meme Kanserine dikkat çekmeye çalışıldı. Obezite Birimi tarafından düzenlenen yürüyüşe destek sağlanarak, yürüyüşe katılan davetlilere ve halkımıza, açılan stantta dağıtılan broşürler ile birebir eğitim verilmiş olup Meme kanseri ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Ücretsiz mamografi çektirmeleri için bayanlar KETEM’e yönlendirilerek, farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

 

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi: Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü / Kanser Birimi; Toplum Sağlığı Merkezleri, KETEM‘le işbirliği içerisinde çeşitli etkinliklerle, (Halk eğitimi ve Hizmet içi eğitimlerle) halkı bilinçlendirmek için, çalışmalarını sürdürmektedir.

KETEM Birimimizde, her gün ilçelerden taşımalı olarak getirilen kadınlarımıza ‘’Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’’ kapsamında; Dr. Sultan ZEHİR tarafından “Meme Kanseri, Taramalar, Erken Tanı ve Önemi, Tanı Yöntemleri, Mamografi” hakkında eğitim verilerek taramaları yapılmaktadır.

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi/Kanser Birimi organizasyonuyla verilen eğitimlerde; bayanlarımızın kendi çevrelerini de bilinçlendirmesi ve farkındalık oluşturması açısından Müdürlüğümüz tarafından hazırlatılan ‘’Kansere İnat, Hareketli Hayat’’ logolu tişörtlerimiz dağıtılmaktadır.

Ayrıca Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM), Ulusal meme kanseri tarama standartları çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlara 2 (iki) yılda bir ücretsiz mamografi çekimi, serviks (rahim ağzı) kanser taraması için; 30-65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 (beş) yılda bir kez HPV-DNA ve PAP-Smear testi ile, kolerektal kanser tarama programı kapsamında 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 (iki) yılda bir kez gaitada (dışkıda) gizli kan testi ile kanser taramaları ücretsiz yapılmaktadır.

corom022016corom082016

 

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çalışanlarına Yönelik Etkinlik: Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Çorum Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği içerisinde 24.10.2016 Pazartesi günü saat 12:30 da düzenlenen organizasyonda, hastane çalışanlarına yönelik ‘’Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’’ kapsamında “Kanser ve Taramalar’’ hakkında eğitim verildi.

Yapılan etkinlikte; KETEM Birimimizde görev yapmakta olan Dr. Sultan ZEHİR tarafından ‘‘Kanser nedir? Türleri nelerdir ve Yapılan Taramalar’’ konulu sunum yapıldı. Çorum Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Sevil Dirlik ZAMAN ise; ilimizde yapılan taramalar hakkında bilgi vererek, eğitimde bulunan katılımcıların çevrelerini de bilgilendirmesi ve taramalarını yaptırmaları için KETEM Birimimize ya da hastanede kurulan İletişim Birimimize başvurmalarını söyledi.

Yoğun ilgiyle karşılanan etkinlikte, katılımcılara taramalar ile ilgili el broşürleri ve ‘’Kansere İnat, Hareketli Hayat’’ baskılı tişörtlerin dağıtılmasının ardından eğitim sona erdi.

“Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme” faaliyetleri sadece ay ile sınırlı kalmayıp, yıl boyunca da devam etmektedir.

 

corom042016corom072016corom052016corom062016