22 Şub 2018 Perşembe

sinop042016

 

 Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Kalın bağırsağın son kısmının önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Sağlıklı prostat bezi gençlerde yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri zamanla prostatı terk edip başta kemikler olmak üzere başka organlara yayılabilir.

 

Prostat kanseri ülkemizde erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür ve her yıl 100.000 erkeğin 39’unda bu kanser teşhis edilmektedir. ABD’de en sık görülen kanser türü olup, kanserden kaynaklanan ölümlerde ise ikinci sırada gelmektedir.

 

Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Yaş ilerledikçe risk artar. Birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski daha yüksektir. Beslenme alışkanlıkları (doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir bir diyet) prostat kanseri riskini arttırabilir.

 

Prostat kanserinin genellikle erken bir bulgusu yoktur ve yavaş ilerler. İlerlemiş prostat kanserleri erkeklerin idrar çıkışını yavaşlatabilir, ama bu semptomlar iyi huylu prostat bezi büyümelerinde de oluşabilir. İdrar yapmaya başlamada zorlanma veya yapamama, az miktarda ve kesik kesik idrar yapma, ani idrara sıkışma, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya ağrı, idrarda kan görülmesi, sırt bölgesi, kalçalar veya uyluk ağrıları ya da hareket güçlüğü gibi belirtilerin görülmesi halinde hemen doktora başvurulmalıdır.

 

Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Aktif izlem, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya kemoterapi diğer evrelerde gerekli görülebilir. Yüksek riskli hastalarda erken tedavi hayat kurtarıcıdır.

 

Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları prostat kanseri riskini azaltabilir. Bunun yanında birinci derece akrabalarınız arasında prostat kanseri görülen varsa siz de risk altındasınız. Bu nedenle 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olun!

 

sinop022016

15 Eylül Dünya Prostat Günü olması nedeniyle ilimiz ve ilçelerimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, farkındalık çalışmaları yapılmış çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında eğitimler düzenlenmiştir

 

1-     Boyabat Toplum Sağlığı personelleri tarafından Boyabat Halk Kütüphanesinde 72 kişiye Prostat Kanseriyle ilgili halk eğitimi yapılmış kanserde erken teşhisin önemi vurgulanmış olup, bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Boyabat Radyosunda yayınlanmak üzere Kanserle ilgili spot sözler hazırlanmış, Boyabat gazetesinde konuyla ilgili basın bildirisi yapılmıştır.

 

 

2-     Sinop Merkez Toplum Sağlığı eğitim biriminde görevli Ebe Beyhan Aydemir tarafından Sinop Belediyesi yaşlılar evinde Prostat nedir, belirtileri tedavisi ve erken teşhis hakkında 24 kişiye eğitim verilmiş el broşürleri dağıtılmıştır.

 

3-     Dikmen ve Ayancık ilçelerinde Mobil Sağlık Platform Aracı kullanılarak İlçe meydanlarında halka prostat Kanseriyle ilgili sunum yapılmış, eğitici videolar izletilmiş el broşürleri dağıtılmıştır.

 

4-     Saraydüzü İlçesinde kıraathanelerde dolaşılmış konuyla ilgili 17 kişiye bilgilendirme yapılmış, broşürler dağıtılmıştır.

 

5-     Erfelek Toplum Sağlığı Merkezi ve Entegre Devlet Hastanesine müracaat eden 40 yaş üstü erkek hastaların üroloji kontrolünden geçmesi konusunda farkındalık çalışması yapılmış olup Aile Hekimleriyle iş birliği içinde çalışılmıştır.

 

6-     Türkeli ve Durağan ilçelerinde hizmet içi eğitim yapılmış olup sağlık çalışanları konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmış, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları’da Prostatla İlgili Aile Sağlığı Merkezlerinde bilgilendirme yapmış ve broşür dağıtmışlardır.

 

7-     Gerze Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Hemşire Asım BAYRAKTAR tarafından İlçe Müftülüğünde ve köylerde çalışan din adamlarına yönelik 50 kişiye konuyla ilgili eğitim verilmiş ve bilgilendirme broşürü dağıtılmıştır. 

 

 

sinop032016sinop012016