22 Şub 2018 Perşembe

mus12201605

Dünya genelinde, yılda, yaklaşık 5 milyon, ülkemizde ise 80 binden fazla kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklara maruz kaldığını, kanser nedeniyle oluşan ölümlerin %31,1’inin akciğer kanseri nedeniyle oluştuğunu biliyoruz. Unutulmamalıdır ki sigara ve dumanına maruz kalmak, akciğer kanserinin en önemli nedenidir. Mücadelede en doğru, en temel yaklaşım sigara kullanmamak ya da bırakmaktır. Sigara bırakıldığında akciğer kanserine yakalanma oranı gittikçe azalmaktadır.

Bu nedenle; Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi tarafından Akciğer Kanserine farkındalık oluşturmak amacıyla Muş Devlet Hastanesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Muş Valiliği’nde Sağlık Bakanlığı THSK Kanser Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘KOCA CİĞER’ maketinin sergilendiği etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte; akciğerlerde karbon monoksit ölçümleri yapıldı ve sağlıklı yaşam standları kuruldu, kan şekeri ölçümü yapıldı, kolon kanseri erken tanısı için GGT kitleri dağıtıldı.

İlimizde KOCA CİĞER maketi ile birlikte yapılan etkinlikler ilimizdeki yerel gazetelerden MUŞ MANŞET, MUŞ EKSPRES ve MUŞ İL GAZETESİ’NDE haber olarak yayınlandı.

Muş Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hatalıklar Programlar ve Kanser Şubesi olarak Muş ili genelinde farkındalık etkinliklerimiz devam edecektir.

 

mus12201604mus12201603mus12201601mus12201602