22 Şub 2018 Perşembe

ist201607ist201604               

 

Sahalarda Meme Kanseri Farkındalığı – İstanbul

Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında kanser konusunun hem toplumda hem de sağlık personelinde davranış değişikliği sağlayabilecek faaliyetler düzenlenmiştir.

Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri, kanser taramaları meme kanseri, (servikal smear alınması), ve kolorektal kanser taramaları (gaitada gizli kan testi) konusuna dikkatinin çekilmesi ve prostat kanseri, 2016 yılı içerisinde tüm faaliyetlerimizin bu kanserler üzerinde yoğunlaştırılması, konunun uzmanı olan kişiler aracılığıyla halkın bilgi düzeyinin yükseltilmesine, sağlık personelinin de farkındalığının arttırılmasına yönelik etkinlikler düzenlenmiştir.

 

Müdürlüğümüzde Gerçekleştirilen Farkındalık Çalışmaları:

Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında meme kanserine yönelik halk eğitimi ve hizmet içi eğitimlerinde kullanılmak üzere 20.000 adet el föyü bastırıldı ve dağıtıldı. 23 Ekim Pazar günü Ataşehir Ülker Arenada Meme Kanseri Bilinçlendirme kapsamında voleybol oyuncuları sahaya Sağlık Bakanlığının hazırladığı 'Erken Teşhis Hayat Kurtarır' pankartı ile çıktı. Acıbadem Mahallesi Almondhill Wellnes  spor salonunda spor etkinliği kapsamında  katılan üyelere  meme kanseri ve  taramalar hakkında bilgi verilip el föyü dağıtılmıştır. Ekim ayı boyunca Sancaktepe, Beykoz, Eyüp Toplum sağlığı merkezlerinin belirlemiş olduğu yerlere konumlanan mobil tarama tırlarında 40-69 yaş kadınlara mamografi çekildi, meme kanseri ve taramaları hakkında bilgi verildi aynı zamanda 30-65 yaş kadınlara serviks kanseri taraması yapıldı.

 

ist201601ist2016012

 

Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde Yapılan Etkinlikler:

Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde kanser ve kanserden korunma, kanser oluşumunu etkileyen faktörler, belirti ve bulguları, erken tanı ve tedavi yöntemleri, kanser taramaları, meme kanseri, ve kendi kendine meme muayenesi (KKMM), kanser farkındalık eğitimi, meme kanserinde risk faktörleri ve bulguları, tanı yöntemleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi, meme kanserinin tedavisinde kemoterapinin yan etkileri, lenfödem ve egzersiz hareketleri,  yeterli ve dengeli beslenme, kanserli hastada beslenme,  halka yönelik ve hizmetiçi eğitimler yapılmıştır. Eğitim çalışmaları kapsamında toplam 5550 sağlık çalışanına hizmetiçi eğitim ve 4675 kişiye halk eğitimi verilmiştir.

 

İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri Tarafından Yapılan Etkinlikler:

Halk Eğitimleri :

İlçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri, okullar, müftülük salonu, AÇSAP'lar, Kuran Kursları, Aile Sağlığı Merkezleri, İSMEK'ler, Huzurevi,  Kültür Merkezlerinde; kanser, kanserden korunma, prostat kanseri, meme kanseri, serviks kanseri, endometrium kanserleri, Hpv taramaları,  genel kanserler, KKMM, over kanseri, genital kanserler, kolorektal kanserler, sigara ve kanser, erken tanı ve tedavi yöntemleri, kansersiz yaşam, konularında halk eğitimleri verilmiştir. Yapılan eğitimlerle  6671  kişi kanser konusunda bilgilendirilmiştir.

 

ist201609ist201608 

 

Hizmetiçi Eğitimler:

Kanser ve korunma, prostat kanseri, meme kanseri, KKMM,  belirtileri, tarama, korunma ve erken tanı ,akciğer kanseri, sigara ve kanser, prostat kanseri tanı ve  tedavi yöntemleri, konularında  5422  sağlık personeline hizmetiçi eğitim verilmiştir.

Okul Eğitimleri:

Kanser ve kanserden korunma, kansersiz yaşam, meme kanseri, erken tanı ve tarama bilinci, kişisel hijyen, kanser ve beslenme, kanser ve sigaranın ilişkisi, kansersiz yaşam konularında lise, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında okul eğitimleri verilmiştir. Okul eğitimlerinde 2688  öğrenci, 119 öğretmen,  119  veli eğitim almıştır.

 Yerel Görsel- Yazılı Basın ve Faaliyetler:

Adalar Toplum Sağlığı Merkezi www.adagazetesi.com.tr web sayfasında, Adalar dergisinde www.adalidergisi.com.tr web sayfasında, Adalar gerçek gazetesinde farkındalık yaratmak ve bilgilendirmek için yazılar yayınlandı, Aranavutköy Halk Eğitim Merkezinde 40-69 yaş arası bayanlara meme kanseri ile ilgili konferans yapıldı. Beşiktaş ilçesinde Liv hospitalda kansersiz yaşam derneğince ''Zumbalıyorsak Sebebi Var'' etkinliği yapıldı.

 

ist2016010ist2016011

 

Standlar:

Küçükçekmece AVM de, Sultangazi Atatürk Bulvarında, Habibler Meydanında, Aşık Veysel Parkında, Sultançiftliği Mahalesinde, Kağıthane Kaymakamlık binası önünde, Devlet Hastanesi içinde, Semt polikliniği önünde, 3 pazar yerinde, Bakırköy Capacity AVM'de, Arnavutköy ASM'lerde, Esenler Dörtyol Meydanında, Silivri meydanında, Fatih pazar yeri ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Maltepe pazaryerinde, Sultanbeyli Kent Meydanı Mamografi Tır'ının önünde, Bayrampaşa İncirlik parkında, Altıntepe perşembe pazarında, Ali Fuat Başgülde, Kocatepe metro girişinde, Demirkapı caddesinde, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesinde, Ümraniye Meydanda, Üsküdar İskelesinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile Cuma pazarında, Sahaf Festivalinde, Pendik meydanı ve Merkez caminde, Sarıyer Merkez Çaybaşı Pazarında, Hacıosman Metro önünde ve Sarıyer Devlet Hastanesi önünde, Ayazağa Pazarında, Değirmen Camiinde, Gümüşdere köyünde, Çekmeköy Mobil Kanser Aracı önünde, Madenler meydanında, Tuzla Viaport AVM de, Arnavutköy ASM' lerde, Beşiktaş Semtpazarında, Bağcılar Meydan yürüryüş yolunda, Şile Devlet Hastanesinde, Merkez ASM'de, Şile Halk Pazarında ilgili Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından stand kurulmuş olup, meme kanseri konulu el ilanı dağıtılmış ve taramalar hakkında bilgi verilmiştir.

 

Kanserle mücadelede erken tanı başarının temel şartı kabul edilmektedir. Kanser Daire Başkanlığı verilerine göre kadın kanserleri ülkemizde en sık görülen ilk on kanser arasında bulunmaktadır. Bu konuda toplumda farkındalık yaratmak için hizmetiçi ve halka yönelik eğitim ve bilgilendirme programlarının planlanması ve kadın kanserlerine yönelik halk ve hizmetiçi eğitimleri ile farkındalık faaliyetlerinin yıl boyunca sürdürülmesi önem kazanmakta ve kanser ile ilgili konularda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.

 

ist201606ist201603