22 Şub 2018 Perşembe

mardin201609mardin201605

 

  • Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü 15 Eylül Dünya Prostat Günü etkinlikleri amacıyla web sitesinde Prostat Kanseri hakkında bilgilendirme notu ve basın bildirisi yayınlandı.
  • Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından 15 Eylül Dünya Prostat Günü Etkinlikleri amacıyla KETEM’ler, TSM ve ASM’lere broşür dağıtıldı.

 

Dargeçit Toplum Sağlığı Merkezinde;

 15 Eylül Dünya Prostat Günü Etkinliği amacıyla 22 Eylül 2016 tarihinde Dargeçit Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimi Dr. Emin Çağatay PAÇAL ve Dr. Yunus BAYRAM ile ilçede bulunan Murat Demiral Cami, Hz. Ömer Cami ve Yeni Cami’lerine erkeklerin çoğunlukta bulunduğu saatlerde hekimler tarafından prostat kanseri hakkında sunum yapıldı, katılımcıların soruları cevaplanarak el broşürü dağıtıldı.

 

mardin201601mardin201604

 

Yeşilli Toplum Sağlığı Merkezinde;

Aile Sağlığı Merkezine gelen erkeklere el broşürü verilerek, bilgilendirme yapıldı. Halk pazarı ve Yeşilli esnafına el broşürü dağıtıldı. Ev ziyaretleri yapılıp, risk grubu kişilere broşür verildi. Müftü ile görüşülerek kısa metin hazırlandı ve imamlar yardımıyla halkın bilgilendirilmesi sağlandı.

 

Artuklu Toplum Sağlığı Merkezinde;

15 Eylül Dünya Prostat Günü amacıyla Artuklu Toplum Sağlığı personelleri tarafından tarihi kent Mardin’deki kahvehaneler ziyaret edilerek erkekler bilgilendirildi ve broşür dağıtıldı. Artuklu Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı ASM’lerde erkeklere ve hasta yakınlarına prostat kanseri ile ilgili eğitim verildi ve broşür dağıtıldı.

 

22 Eylül tarihinde Artuklu Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Artuklu KETEM personelleri tarafından Prostat Kanseri bilgilendirme çalışması kapsamında, Kumlu Köyü halkına prostat kanseri ile ilgili bilgilendirme eğitimi yapılarak, broşür dağıtıldı.

 

Mardin Devlet Hastanesinde görevli Üroloji doktorları ile ortak çalışılarak polikliniğe gelen hastalara bilgi verilerek, broşür dağıtıldı. Mardin Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Artuklu KETEM odasına afiş asılarak, gelen kişilere bilgi verildi, broşür dağıtıldı. Artuklu KETEM Birimine başvuran kişilere ayrıca prostat kanseri ile ilgili bilgi verilmiş ve broşür dağıtıldı.

 

mardin201602mardin201606

 

Mazıdağı Toplum Sağlığı Merkezinde;

15 Eylül Dünya Prostat Günü etkinliği amacıyla ilçede bulunan Karşıyaka Cami ve Karşıyaka Merkez Cami’de prostat kanseri ile ilgili eğitim verilmiş ve el broşürleri dağıtıldı.

 

Savur Toplum Sağlığı Merkezinde;

15 Eylül Dünya Prostat Günü etkinliği amacıyla Savur ilçe merkezi çarşıda Prostat Kanseri ile ilgili bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak maksadıyla kahvehaneler ve dükkânlar gezilmiş, esnaf ve zanaatkârlarla bir araya getirilmiştir. Gerekli bilgilendirmeler yapılmış, düzenli tarama önerilmiş ve el broşürü dağıtıldı.

 

Yaşı nedeniyle risk grubunda olduğu düşünülen 20 kişiye prostat kanserinin riskleri, belirtileri ve olası belirtilerin meydana gelmesi durumunda nasıl hareket edileceği konusunda vatandaşlar bilgilendirilip, bilinçlendirildi.

 

mardin201607mardin2016010

 

Ömerli Toplum Sağlığı Merkezinde;

mardin201603

15 Eylül Dünya Prostat Günü nedeniyle Ömerli İlçe Entegre Hastanesine ve ASM’ye başvuran vatandaşlara prostat kanseri ile ilgili el broşürü dağıtıldı. Gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Sahaya çıkılarak 40 yaş üstü erkeklere prostat kanseri ile ilgili el broşürü dağıtılıp, hastalığın erken teşhis ve tedavisinin önemi ile ilgili bilgilendirme yapılarak hastalığa dikkat çekilmeye çalışıldı.

 

Midyat Toplum Sağlığı Merkezinde; 

Midyat TSM Eğitim Şubesi personelleri tarafından Midyat ASM’leri ziyaret edilerek gelen vatandaşlara Prostat Kanseri ile ilgili bilgilendirme yapılıp, el broşürü dağıtılmıştır.15 Eylül Dünya Prostat Günü etkinliği amacı ile Çavuşlu Köyü’nde halk eğitimi gerçekleştirildi.

 

Kızıltepe Toplum Sağlığı Merkezinde;

Kızıltepe Toplum Sağlığı Merkezi’ne Bağlı Kızıltepe KETEM personelleri tarafından Kızıltepe Devlet Hastanesi, AHB’ler ve çarşı esnafı ziyaret edilerek vatandaşlara prostat kanserinin belirtileri, erken teşhisin önemi hakkında bilgilendirme yapılıp, broşür dağıtıldı. 1. Derece akrabasında prostat kanseri olan kişilerin 40 yaşından itibaren tetkiklerin yapılması konusunda doktora başvurmaları gerektiğinin önemi vurgulandı.

 

Derik Toplum Sağlığı Merkezinde;

22 Eylül 2016 tarihinde Derik Toplum Sağlığı Merkezi bahçesinde stand kurularak Prostat Kanserini önlemek amacıyla vatandaşların bilinçlendirilmesi sağlandı ve el broşürü dağıldı.