22 Şub 2018 Perşembe

  tokat201703

“Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Aynı amaç doğrultusunda “Dünya Kanser Günü” Tokat il merkez ve ilçelerde Kanser Birimine bağlı çalışan personellerimiz tarafından stant kuruldu, afiş broşür dağıtıldı, eğitim ve etkinlik faaliyetleri yapıldı. Kanser konusunda halkın dikkati çekildi. Kanser taramaları anlatılarak köy, kasaba ve il merkezde taramalar yapıldı. Yıl boyu devam edecek olan tüm kanser çalışmalarıyla hedefimiz; ilimizde kanser taramalarında belirlenen hedefe ulaşarak taranmamış ve bilgi almamış kişi bırakmamaktır.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi personelleri tarafından 15.02.2017 tarihinde düzenlenen “Rahim Ağzı Kanseri ve Kanser Taramaları” başlıklı programda Kanser konusu detaylı şekilde anlatılarak katılımcı kadınlara kanserden korunmanın yolları ve psikolojik yaklaşım anlatıldı.

Erbaa Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Birimi sorumlu personelleri tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla 10.02.2017 tarihinde Erbaa Kaymakamlığı Toplantı salonunda ‘’HER YÖNÜYLE KANSER’’ konulu program düzenlenmiştir.

     Programa;

  • Tüm siyasi partilerin kadın kolları başkanları ve teşkilat üyeleri,
  • Erbaa Halk Eğitim Merkezi Kursiyerleri,
  • Erbaa Kansere Gülümse Derneği başkanı ve üyeleri,
  • Sağlık evi ebeleri katılmıştır.

Programa katılan 80 kişiye Kanser Erken Teşhis ve Tarama Faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılarak, ikramlıklar eşliğinde broşür ve fular dağıtılarak katılımcı bayanların dikkatleri çekilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Erbaa Toplum Sağlığı Merkezi Psikoloğu Büşra BİNGÖL tarafından ‘’Erken Tanı ve Tedavi Sürecinde Psikoloji’’ ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Sulusaray Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından ilçe merkezde halka ve esnafa 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında konu ile ilgili broşür dağıtılarak eğitim verildi ve kanserden korunmaya dikkat çekildi.

Turhal Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Birimi sorumlu personelleri tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla stant açılarak, ilçedeki mağaza ve işyerlerinde broşür dağıtılarak bilgilendirilme yapıldı ve farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

 Zile Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Birimi sorumlu personelleri tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla İlçe Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde16 kişiye Kanser konulu eğitim verilerek, Sağlıklı Yaşam Aracı ile ilçenin değişik cadde ve sokaklarında dolaşılarak yaklaşık 200 kişiye broşür dağıtıldı.