22 Şub 2018 Perşembe

adiyaman201702

 

Kanser hastalığına halk sağlığı açısından bakıldığında; öldürücü olması, bıraktığı sekeller ve tedavideki yüksek maliyetleri nedeniyle ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara neden olmaktadır. Bu bağlamda “4 Şubat Dünya Kanser Günü” doğrultusunda bilinçlendirme etkinlikleri münasebetiyle, toplum bilincinin geliştirilmesi, farkındalığın ve bilgi düzeyinin arttırılması amacıyla; Adıyaman ili genelinde “4 Şubat Dünya Kanser Günü”  Etkinlikleri kapsamında;

 Halk Sağlığı Müdürlüğü veGençlik Ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları ve sporcuları ile birlikte “4 Şubat Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında Adıyaman Atletizm Pisti’nde yürüyüş yapıldı ve Pistin giriş kapısına stant açıldı. Yürüyüşe katılan 300 kişiye kahvaltı sonrası günün anlam ve önemini anlatan broşürler dağıtıldı.

ü  Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanılması ve toplum bilincinin arttırılması amacıyla Adıyaman’ın işlek alanı olan Demokrasi Parkında stant açıldı ve 437 kişiye konuyla ilgili broşürler dağıtıldı.

ü  Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne spor faaliyetleri için gelen 27 kadına toplum tabanlı kanser taramaları (Meme Kanseri, Serviks Kanseri, Kolon Kanseri) ve KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi)  konularında farkındalık eğitimi yapıldı.

ü  Bir ilçemizde ilkokul öğrencilerinin ebeveynlerinin; kanser tarama programlarına katılmalarını sağlamak amacıyla; 11.653 öğrenciye karneler gününde karneleriyle birlikte veli bilgilendirme mektupları dağıtılarak risk grubundaki aile bireylerinin KETEM’e başvurmaları istendi, karne günü gelen velilere pembe, beyaz, lacivert kurdeleler takıldı ve broşürler dağıtıldı.

ü  Toplum tabanlı kanser taramaları içerisinde yer alan Kolorektal Kanser Tarama programı kapsamında 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin yürütülen numune alımlarıyla ilgilihalk ın farkındalık düzeyinin arttırılması ve sağlık okur-yazarlığının geliştirilmesi amacıyla; Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezinin işbirliği ile Merkez ASM’lerde toplam 447 kişiye GGK (Gaitada Gizli Kan) Testi uygulandı.

ü  Merkez TSM tarafından Sağlıklı Yaşam Aracı ile Kız İmam Hatip Lisesinde 324 öğrenciye KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) eğitimi yapıldı ve konu ile ilgili video gösterimi yapıldı. Ayrıca Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM)’da kadınlara toplum tabanlı kanser taramaları ( Meme Kanseri, Serviks Kanseri, Kolon Kanseri) konularında eğitimler yapılarak kanser taramaları için Aile Hekimliklerine, TSM’lere ve KETEM’e yönlendirme yapıldı.

ü  Merkez ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerinde 3 Seansta 25 sağlık personeline hizmet içi eğitimler verildi.

ü  Merkez ve İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan personel tarafından, 39 Seansta 2040 kişiye halk eğitimi verildi.

ü  Bir İlçemize bağlı TSM tarafından kuran kursu öğrenci (50 kişi) ve öğretmen (50 kişi)’ lere 1 seansta kenserden korunma yolları anlatılarak, KETEM Birimine yönlendirme yapıldı.

ü  Bir ilçemize bağlı TSM tarafından Sağlıklı Yaşam Aracı ile 2 ASM ve 1 köyde stant kurularak 150 kişiye GGK (Gaitada Gizli Kan) Testi uygulandı.

ü  Sloganların yer aldığı afişler (73 tane)  hazırlanarak il ve ilçedeki muhtelif yerlere asıldı, broşür (2372 tane ) dağıtıldı ve toplu alanlara standlar açıldı.

ü   İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerince yapılan köy ziyaretlerinde kanser ve kanserden korunma yolları ile ilgili eğitimler yapılmış olup, kanser taramaları için Aile Hekimliklerine, TSM’lere ve KETEM’e yönlendirme yapıldı.

ü  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürlüğü sitesinde 4 Şubat Dünya Kanser günü ile ilgili basın bülteni yayımlandı.

 

adiyaman201701adiyaman201703adiyaman201704adiyaman201707