18 Ara 2017 Pazartesi

Kolorektal Kanser Farkindalik.corum2017As

 

Kolorektal kanser, erken tanı ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalıkta tarama ve toplumu bilinçlendirmek büyük önem taşımaktadır. Bilinçlendirme kampanyaları ile yılda binlerce insanın kolon kanserinden kurtarıldığı bir önemli bir gerçektir.

 

Çorum Halk Sağlığı Müdürlüğümüz olarak her yılın mart ayında kolorektal kanser konusunda farkındalık çalışmaları yapmayı son derece önemsiyoruz. İlimizde 1-7 Mart Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa “Sağlıklı Bir Yaşam Sürmek İçin Bisikletini Al Gel” sloganıyla bisiklet sürüşü etkinliği düzenlendi. 5 Mart 2017 Pazar günü saat 11.00’de Kültür Park’ta düzenlenen etkinliğe, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Sevil DİRLİK ZAMAN, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin GÖKSAL, Halk Sağlığı Şube Müdürlerinden Dr. Hüseyin MORAY ve Dr. Zafer  YAPAR, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Süleyman Akif YILDIRIM, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Mahmut Atalay Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet TIĞLI ve gençlik liderleri, öğrencileri, Çölyak Derneği Başkanı Hacer KESİCİ ve dernek üyeleri,  Sağlık Sen, Gül Gençlik Derneği üyeleri, Çorum Bisiklet Tutkunları Kurucusu Hasan Kemal ALTAN  katıldı. Etkinlikte, Sağlıklı Yaşam Aracından yayınlanan “ Hareket Her Yerde” müziği eşliğinde açılan standa da da kolorektal kanser konulu bilgilendirme broşürü dağıtıldı. Aynı zamanda Mart ayının Kolorektal Kanser Etkinlik Ayı olmasından dolayı “Bağırsak Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıcıdır” pankartı açıldı.

 

 Kolorektal Kanser Farkindalik.corum201709.jpgKolorektal Kanser Farkindalik.corum201705.jpg

 

Kadınlar, yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anını varlıklarıyla onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki o sevgi ve şefkati karşılıksız veren, anne olmanın getirdiği büyük kutsallığa sahip olan, sorumluluk sahibi, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştirendir. Annelik rolü ile yeni nesillere şekil veren, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımız ailenin ve toplumun temel taşıdır. Bu nedenle kadınlarımızın her alanda eğitim alması, gelişmesi ve farkındalığının artması ülkemizin geleceğe yapacağı en büyük yatırımdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlarımızın bilgi düzeyinin yükseltilmesi, bilinçlendirilmesi amacıyla Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Kontrol Programları ve Kanser Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından Çorum Halk Eğitim Merkezine ziyarette bulunarak karanfil dağıtıldı. Akabinde kanser taramaları ve kanser türleri konusunda bilgi verilerek  broşür dağıtıldı.

 

20 Mart tarihinde KETEM Hekimimiz Dr. Sultan ZEHİR ve kanser birimi personelleri tarafından Çorum Halk Eğitim Merkezinde 120 kişiye kanser türleri konusunda eğitim verilerek, kursiyerlerin taramalarını yaptırmaları için tarama planlaması yapılıp, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından ulaşım olanaklarının sağlanarak, taramalarını yaptırmaları için hafta içerisinde KETEM’e gelmeleri sağlandı. Eğitim sonunda kanser ve kanser türleri konulu broşür dağıtıldı.

 

Kolorektal Kanser Farkindalik.corum201702Kolorektal Kanser Farkindalik.corum201701

 

Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan Olimpik Yüzme Havuzunda 21 Mart 2017 Salı günü okullar arası küçük erkek-kız gruplarında yapılan yarışma öncesinde ve sonrasında “Halk Sağlığı Müdürlüğü Yanınızda” standımızda, Olimpik Yüzme Havuzundaki tüm hakemlere, antrenörlere, yarışmacı öğrencilere ve ailelerine kanser ve türleri konulu bilgilendirme yapılarak, 75 adet kanser ve kanser türleri konulu broşür dağıtıldı. Yarışmalardan önce tribün karşısına “Bağırsak Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıcıdır” pankartımız açılarak farkındalık oluşturuldu.


Kolorektal Kanser Farkindalik.corum201704

“Yaşlılara Saygı Haftası” dolayısı ile Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Hüseyin MORAY öncülüğünde Kronik Hastalıklar Birimi, Kanser Birimi ve Obezite Birimi çalışanlarından oluşan bir ekiple 23.03.2017 tarihinde Kalehisar Köyü Derneğine ziyaret gerçekleştirildi. Kalehisar Köyü sakinlerinin davetli olduğu dernekte, davetlilerle sohbet ortamında yaşlı sağlığını destekleyen konularda bilgilendirme yapıldı. Yaşlılıkta sık karşılaşılan sağlık problemleri ve bu problemler karşısında izlenmesi gereken adımlara vurgu yapıldı. Hipertansiyon, böbrek sağlığı, tuz kullanımı, kalp-damar hastalıkları kolon kanseri ve kanser taramaları hakkında bilgi verildi. Konuyla ilgili broşür dağıtıldı ve dernek panosuna afişler asıldı.    

  

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü tarafından 23.03.2017 tarihinde 75. Yıl Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencilerine “Kanser ve Kanser Türleri” konulu   eğitim gerçekleştirilip, broşür dağıtıldı.

 

Sağlıklı yaşama dikkat çekmek amacıyla, Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Sıklık Tabiat Parkı yürüyüş alanında 29.03.2017 tarihinde bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.Doğa yürüyüşüne Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Ahmet BARIŞ, Orman İşletme Müdürü Erkan YURT, Resmi Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Şehit Osman Arslan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları katıldı. Yürüyüş öncesinde “Çorum Sağlığımı Seviyorum” ve “Bağırsak Kanserinde Erken Tanı Hayat Kurtarıcıdır” pankartımız açıldı. Doğa yürüyüşü Sıklık mevkiindeki doğal hayvan yaşam alanları; yetişkinlerin ve çocukların hareket, aktivite, oyun alanları ve kuşbakışı izlenen manzaralar, güzel güneşli havada katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

 

Kolorektal kanser farkındalık ayı boyunca çorum Halk Sağlığı Web sitemizde “Kolorektal Kanser” bilgilendirme yazısı yayınlandı.

 

 

 

Kolorektal Kanser Farkindalik.corum201708.jpgKolorektal Kanser Farkindalik.corum201707.jpg

 

Kolorektal Kanser Farkindalik.corum2017010.jpgKolorektal Kanser Farkindalik.corum201706.jpg