14 Ara 2017 Perşembe

balikesir201703balikesir201701

 

1-7 Nisan 2017 Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında;

Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılan hizmet içi eğitimlerde 10 seansta 303 sağlık personeline Kanser, Kanserden Korunma Yolları, Beslenme-Kanser İlişkisi, Erkeklerde Prostat Kanseri, Sigara-Kanser İlişkisi konularında eğitimler yapıldı. Sağlık kuruluşlarında görevli sağlık personeli tarafından yapılan halk eğitimlerinde,  1805 seansta 4681 kişiye halk eğitimi verildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğünce Aile Hekimlerine Kanser Taramalarının önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplum Sağlığı Merkezlerinden Aile Sağlığı Merkezlerine Kanser konusunda eğitimli personeller görevlendirilerek stant açılmış olup, halk eğitimleri yapıldı.

Halk Sağlığı Müdürlüğünün katılım sağladığı, Balıkesir Devlet Hastanesi tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde PANEL düzenlenmiştir. Panele 200 kişi katılmıştır. Basın ve Yerel televizyon da davet edilmiş olup, geniş halk kitlelerine ulaşılmıştır.

Şehrin belirli caddelerine ve halkın görebileceği yerlere Kanser ile ilgili spot cümlelerden oluşan bez pankartlar asıldı, stantlar kurularak halk bilgilendirilip Kanser ve Taramalar konulu broşürler dağıtıldı. Tüm resmi kurum ve kuruluşlara konuyla ilgili afişler asıldı.

 

balikesir201704balikesir201705

 

Kanser konusunda eğitimlerin tüm yıla yayılarak sürdürülmesi konusunda bilgilendirme yapıldı.

Geniş halk kitlelerine ulaşabilmek için kanser ve taramalar hakkında yerel TV Kanallarında programlar yapıldı ve yerel gazetelerde basın açıklaması yapıldı. 

Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Ankara’da düzenlenen Kanser Sempozyumuna, Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi Kanser Birimi sorumlu hekimi ve KETEM sorumlu hekimi katıldı.

İlimiz ve İlçelerimizde İl Mili Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda, Kanser, Kanser Taramaları, Kanserden Korunma Yolları ve Kanser-Beslenme ilişkisi konulu eğitimler verildi.

KETEM Merkezi,  2 seansta 46 kişiye hizmet içi,  20 seansta 1727 kişiye kanser ve kanser taramaları konulu halk eğitimleri verdi.

Kanser Tarama eğitimleri ve çalışmalarının yıl boyunca sürdürülmesi planlandı.

 

balikesir201706balikesir201702