22 Şub 2018 Perşembe

 siirt201704siirt201708         

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası nedeniyle ilimizde nisan ayı boyunca halkımızda farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi tarafından organize edilen çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

 1- Müdürlüğümüz resmi internet sitesinde Kanser Haftası ile ilgili basın metni yayınlanarak kanserin dünya çapında giderek yayıldığı,  önlenebilir bir hastalık olduğu, kanser taramalarının önemi vurgulanarak, sağlık çalışanları olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz, mücadeleye devam edeceğiz mesajı verildi.

 2- 4 Nisan Salı günü şehrin en işlek caddesinde “ Kansere İnat Hareketli Hayat’’  sloganıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, Sağlık Müdürlüğü çalışanları, Genel Sekreterlik çalışanları, Kamu Hastaneleri çalışanları ve Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin katılımlarıyla yürüyüş organizasyonu gerçekleştirildi. Görsel açıdan dikkat çekmek amacıyla etkinlikte pembe tişört ve pembe kurdele kullanıldı. Yürüyüş sonunda basın açıklaması yapılarak kanserde erken teşhisin önemi hakkında bilgi verildi ve halkımıza kanser taramalarını yaptırmaları için KETEM’e gelmeleri konusunda çağrıda bulunuldu. Yürüyüş boyunca vatandaşlara el broşürü dağıtıldı.

 

siirt201707siirt201705

 

 3- İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu “Geçmişten Günümüze Siirt’te Sağlık Hizmetleri’’ konulu program nedeniyle Kültür Merkezi’nde stant açılarak katılımcılara üzerinde Halk Sağlığı Müdürlüğü logolu kokulu taş magnetleri, el broşürleri dağıtıldı.

4- Siirt’ te Turizm Haftası nedeniyle 3500 yıllık tarihi Akabe Yolu’nda düzenlenen doğa yürüyüşüne Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak katılım sağlanarak hareketli yaşamın kanserle mücadelede önemli bir adım olduğu mesajı verildi.

 5-Kurtalan İlçe Hastanesi bahçesinde sağlıklı yaşam aracı eşliğinde KETEM çalışanları tarafından stant açılarak kokulu taş, balon ve el broşürü dağıtıldı. Kanserde erken teşhisin kanser taramaları ile mümkün olduğu konusunda halkımıza bilgilendirme yapıldı.

6- İlimizde Milli Eğitime bağlı okullarda yapılan etkinliklerde kadınlara KETEM ve ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi verildi.

 

siirt201702siirt201701