22 Şub 2018 Perşembe

bartin201704bartin201702jpg

 

1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla halkımızın bilinçlendirilmesi ve kanser konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla Kanser Birimi tarafından;

 

Meme kanseri, serviks kanseri, kanser taramaları ve kolorektal kanser taramaları konularında 4 ayrı basın bültenleri hazırlanarak hafta boyunca ayrı günlerde yerel medyada ve müdürlüğümüzün web sayfasında yayınlanmıştır.

 

Kanser taramaları konularında basımı müdürlüğümüz tarafından yaptırılan bez afişler ilimiz merkezinde, hastanelerimizin bahçelerinde, Müdürlüğümüz bahçesinde, tüm ilçe merkezlerinde, beldelerde ve TSM ve ASM binalarımızın bahçelerinde ve halkımızın yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerinde asılarak kanser taramalarına ve kanser konusuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır.

 

Müdürlüğümüz tarafından Kısa SMS hizmet alımı yapılmış ve sonrasında Aile Hekimliklerinden toplanan 30-69 yaş arası kadın ve 50-70 yaş arası erkeklerin telefonlarına kanser taramaları konularında kısa SMS ler gönderilmiştir.

 

Müdürlüğümüz tarafından alımı yapılan saksı çiçekleri şube müdürlüğümüz ve müdürlük personelleri tarafından hazırlandı ve çiçeklerin üzerine kanser taramaları konusunda farklı mesajlar yerleştirildi. Bu çiçekler ilimiz Cumhuriyet Meydanında Sağlıklı Yaşam Aracı ve açılan standa yerleştirilerek halkımıza yerinde birebir eğitim yapılarak el broşürleri ile birlikte dağıtıldı ve kanserin farkındayım kurdeleleri takıldı. Stantta birebir eğitimleri Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Dursun KOÇ, Halk Sağlığı Müdür Yardımcımız Uzm. Dr. Hürol AKSU, Bul. Olm. Has. Prog ve Kanser Şube Müdürümüz Dr. Ebru BAYCIK GÜRBÜZEROL, Kanser Birim Sorumlusu Sevilay DİKYURT, Kanser Kayıt Elemanı Nurten AÇIKGÖZ, KETEM ve Merkez TSM Eğitim Birimi personelleri ile Bartın Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencileri tarafından yapıldı. Yapılan etkinliğe yerel basının katılımı ve desteği sağlandı.

 

bartin201705bartin201701

 

 

Müdürlüğümüz tarafından “Kanser Taramaları İçin Bugün Bir Saat, Yarın Bir Hayat ve Erken Teşhis Hayat Kurtarır” mesajlarının yer aldığı 5000 adet bez çanta yaptırıldı.

 

Ebe hemşireler haftası ve anneler günü sebebiyle Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü personellerinin katılımıyla düzenlenen “Yaza Merhaba” piknik organizasyonda kansere sebep olan faktörlerden olan obeziteden korunmak için fiziksel aktivite yapıldı. Piknik yapılan tabiat parkına o gün ve sonrasında gelen piknikçilerde farkındalık oluşturulması amacıyla kanser taramaları konusundaki bez afişler asıldı.

 

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dr. Ebru BAYCIK GÜRBÜZEROL ve Kanser Birim Sorumlusu Sevilay DİKYURT tarafından;

 

bartin2017010bartin201709

 

Kanser Nedir? Kanser Belirtileri Nelerdir? Kanserden Korunma Yolları, Kanser Obezite ve Fiziksel aktivite İlişkisi, Kanser-Sigara İlişkisi, Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi, Serviks Kanseri, Pap-smear, Kadın Kanserleri, Kolorektal Kanserler, Prostat Kanseri ve Taraması Yapılabilen Kanserler ve KETEM’in faaliyetleri konularında,

 

İlimiz Amasra ve Ulus ilçesinde; ilçe Kaymakamlarının da katılım ve desteği ile ilçe köy ve mahalle muhtarlarına yönelik 2 seans bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri yapıldı. Eğitimlere İlçe Kaymakamları ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcımız Uzm. Dr. Hürol AKSU aktif olarak katılmışlar ve bilgilendirme yapmışlardır. Eğitimlere 100 mahalle ve köy muhtarı katıldı. Yapılan eğitimlerde bundan sonra köylerde yapılacak kanser tarama eğitim ve programlarına sorumlu bulundukları bölgenin katılımının azami seviyede sağlanması konusunda fikir birliğine varıldı.

 

Yapılan eğitimlerin ardından her hafta bir köy olmak üzere Amasra ilçe köylerinde yerinde halka yönelik eğitimler yapılmıştır. Eğitimlere gidilen köylerin bağlı bulunduğu Aile Sağlığı Elemanı ve Amasra TSM personelleri de katılmış ve taraması yapılmamış kişilerin listeleri hazırlanmıştır. Eğitimler sonrasında taraması yapılmamış olan kişiler KETEM’e taşınarak Meme ve Serviks Kanseri taramaları yapıldı. Ayrıca yapılan eğitimlere katılan 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere GGT Kitleri dağıtıldı ve ertesi gün müdürlüğümüze ait araçlarla kitlerin toplanarak labaratuara ulaştırılması sağlandı. Bu eğitim ve tarama sistemi tüm köy ve mahalleleri kapsayacak şekilde yıl boyunca ilçe TSM ve KETEM personellerinin işbirliği ile devam ettirilecektir.

 

İlimiz kapalı cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere bir seans eğitim yapılmış eğitime 16 tutuklu ve hükümlü katılmıştır.

 

İlimizde bulunan Kamyoncular Kooperatifinde 1 seans eğitim yapılmış eğitime 17 kişi katılmıştır.

 

Müdürlüğümüz tarafından yapılan üreme sağlığı eğitimlerine katılan 35 hekim hemşire ve ebeye Kanser taramaları konusunda hizmetiçi eğitim yapılmıştır.

 

Merkez ilçe TSM eğitim ekibi tarafından yapılan 3 seanslık okul eğitimlerine 288 öğrenci katılmıştır.

 

KETEM personelleri tarafından tarama yaptırmak için KETEM’e gelen 622 kadına 20 seans şeklinde eğitim yapılmıştır.

 

bartin201708bartin201703

 

Ulus İlçe Entegre Hastanesi personelleri tarafından 2 seans okul eğitimi yapılmış eğitimlere 65 öğrenci katılmıştır. 2 gün sağlıklı yaşam aracı ile hastaneye gelen hastalara 2 gün stant açılmış stantlarda bilgilendirme yapılmış ve el broşürleri dağıtılmış. İlçeye bağlı 2 köyde eğitim yapılmış eğitimlere 34 kişi katılmıştır. Mobil Kanser Tarama aracında kanser taraması yaptırmak için gelen 160 kadına eğitim yapılmış ve el broşürleri ve müdürlüğümüz tarafından hazırlanan çantalar dağıtılmıştır.

 

Kurucaşile İlçe TSM personelleri tarafından 1 seans halk eğitimi yapılmış eğitime 20 kişi katılmıştır. Ayrıca ilçe pazar yerinde halka yerinde bilgilendirme yapılmış ve el broşürleri dağıtılmıştır.

 

İlimiz Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Bartın Devlet Hastanesi eğitim hemşireleri tarafından hastane personellerine yönelik olarak yerinde servis ve poliklinikler gezilerek yerinde eğitimler yapılmıştır.

 

Kanser ve kanser taramaları konularındaki eğitim ve faaliyetlerimiz sadece Nisan ayıyla sınırlı kalmayıp tüm yıl boyunca devam ederek konunun sürekli gündemde tutulması sağlanacaktır.

 

bartin201706bartin201707