18 Ara 2017 Pazartesi

 sebat01sebat02

Kanserlerin %90 sebebi çevresel faktörlerdir,%10 kadarı da genetik geçişlidir. Çevresel faktörler arasında; tütün, alkol, şişmanlık ve bazı enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Kanserlerin genetik sebeplerini değiştiremesek de kansere sebep olan bazı çevresel faktörleri değiştirebiliriz. Bu, bizim elimizde olan bir şey. Kanserden korunmak için en önemli nokta, kanser taramalarımızı yaptırmamız. Bunun için risk grubunda olan kişilerin belli aralıklarla taramalarını yaptırmalarını öneriyoruz. Nedir bu risk grupları peki?

 

- Rahim ağzı kanseri için HPV taraması yapılması gereken 30-65 yaş arası kadınlar

- Meme kanseri taraması için mamografi yaptırması gereken 40-69 yaş arası kadınlar

-Bağırsak kanseri için gaitada gizli kan testi taraması yaptırması gereken 50-70 yaş arası kadınlar ve erkeklerdir.

 

Bu taramaların yapılması bize kanser için erken teşhis sağlamaktadır. Kanserden değil geç kalmaktan korkmalıyız Akçaabat Sebat Aile Sağlığı Merkezi olarak diyoruz ki “Hayatınız Bizim İçin Değerlidir, Kimse Kanser Olmasın.”

 

Bu haftaki kansere karşı başlattığımız mücadele etkinliğini Sebat Aile Sağlığı Merkezimizde gerçekleştirdik. KETEM ‘den Dr. Semiha Aydın ve Ebe Semra Aydın’ın eğitimci olarak katıldığı halk eğitimimize ilgi çok güzeldi. İnteraktif bir şekilde geçen eğitimde, kendi kendine meme muayenesi uygulamalı olarak gösterildi, meme kanseri için alarm bulguları vurgulandı. Rahim ağzı kanseri taramalarında HPV testinin önemi, Bağırsak kanseri için GGK testinin önemi vurgulandı. Hem Aile Sağlığı Merkezimizde hem de KETEM de bu taramaların yapıldığı belirtildi. Daha sonra, Aile Sağlığı Merkezimizde kanser ile mücadelede özel mesai harcayan yönetici hekimimiz Dr. Ayşegül KOLOT, kendi elleriyle hazırladığı limonataları ikram ederek bu güzel halk eğitim toplantısını tamamlamış olduk.

 

sebat003sebat004