22 Şub 2018 Perşembe

sinop prostat 2017 2sinop prostat 2017 3

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Kalın bağırsağın son kısmının önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Sağlıklı prostat bezi gençlerde yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir. Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Bu kanser hücreleri zamanla prostatı terk edip başta kemikler olmak üzere başka organlara yayılabilir. Erkeklerde ileri yaşlarda görülen en sık kanser türlerindendir. Prostat kanseri ABD’de erkeklerde ikinci sıklıkta görülmektedir. Her yıl kanser tanısı konulan üç erkekten biri prostat kanseridir. Ülkemizde daha az sıklıkla görülmektedir. sinop prostat 2017 4

 

 

Bu amaçla Müdürlüğümüze bağlı kurumlarımızda halkın bilinç ve bilgi seviyesini artırmaya yönelik farkındalık çalışmaları yapılmış çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlenmiştir.

 

Boyabat Toplum Sağlığı personelleri tarafından mobil sağlık platform aracında bilgilendirme yapılarak broşür dağıtılıp olup, sağlık personellerine de konu hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Sinop Merkez Toplum Sağlığı eğitim biriminde görevli sağlık memuru Ali İhsan karakuş tarafından Sinop Toplum Sağlığı Merkezinde alışan sağlık personellerine Prostat nedir, belirtileri tedavisi ve erken teşhis hakkında hizmet içi eğitim verdi. Eğitimde katılımcılara konu hakkında el broşürleri dağıtıldı. Sinop Merkez köylerinden Sazlı, Akbaş ve Göller köylerinde de gezerek bilgilendirme yapılıp el broşürleri dağıtıldı.

 

Dikmen ve Ayancık ilçelerinde Mobil Sağlık Platform Aracı kullanılarak İlçe meydanlarında halka prostat kanseriyle ilgili sunum yapılıp, eğitici videolar izletdi, el broşürleri dağıtıldı.

 

Saraydüzü İlçesinde kıraathanelerde konuyla ilgili halka bilgilendirme yapılıp el broşürleri dağıtıldı.

 

Erfelek Toplum Sağlığı Merkezi ve Entegre Devlet Hastanesine müracaat eden 40 yaş üstü erkek hastaların üroloji kontrolünden geçmesi konusunda farkındalık çalışması yapılmış olup Aile Hekimleriyle iş birliği içinde çalışıldı. Köy Pazarı kahvehane ve erkek vatandaşların yoğun olduğu yerlerde gezilerek bilgilendirmeler yapıldı.

 

Türkeli, Durağan ve Gerze ilçelerinde sağlık çalışanlarına konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına ’da prostatla ilgili Aile Sağlığı Merkezlerinde bilgilendirme yapılıp  el broşürleri  dağıtıldı. 

 

 

sinop prostat 2017 5sinop prostat 2017 1