22 Şub 2018 Perşembe

aksaray201706Meme Kanserinin nedenleri, belirtileri, korunma yolları, kendi kendine meme muayenesinin erken teşhisteki önemi ve Prostat Kanseri konularındaki Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan basın bülteni halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla İlimiz yerel basın ve yayın organlarında yayınlandı.

 

Merkezimize bağlı Sarıyahşi İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Sağlıklı Yaşam aracımız ile mevsimlik tarım işçileri ve çadırlarda yaşayan yabancı uyruklular ziyaret edilerek prostat kanseri ve meme kanseri taramalarına dikkat çekmek için bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

 

Sarıyahşi Halk Eğitim Merkezindeki bayan kursiyerlere ve ilçedeki serada çalışan bayanlara TSM de görev yapan sağlık personeli tarafından meme kanseri konusunda eğitim yapılarak Kanser taramaları hakkında açıklayıcı bilgilerin yer aldığı el broşürlerinin dağıtımı yapıldı.

 

TSM personelleri tarafından ilçede bulunan kahvehaneler ve Pazar yerleri gezilerek vatandaşlara prostat kanseri ve taraması konusunda bilgilendirmeler yapılarak broşürler dağıtıldı. Ayrıca meme kanseri ve prostat kanser ile ilgili afiş ve broşürler TSM ve ASM’lere dağıtılarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlandı.

 

Güzelyurt ve Eskil Toplum Sağlığı Merkezi Personelleri tarafından Meme, Kolon ve Rahim Ağzı, Prostat Kanserleri ve taramalara dikkat çekmek için stant açılarak vatandaşlarımız standa davet edildi  “Taramalarınızı Ücretsiz Yaptırabilirsiniz” konulu açıklayıcı bilgilerin yer aldığı el broşürleri dağıtılarak bilgiler verildi. Ortaköy ve Güzelyurt Toplum Sağlığı Personelince hastane personellerine Meme ve Prostat Kanseri konulu eğitim verildi.

 

Ortaköy Toplum Sağlığı Merkezimizde Ekim ayı Meme Kanseri Etkinlikleri çerçevesinde KETEM işbirliği ile ücretsiz tarama programları verilmek üzere KETEM aracı ile halkımıza hizmet verildi. Bu çerçevede hizmetler devam edecektir. Ayrıca 65 kişinin katılımı ile Meme ve Serviks Kanseri konularında eğitim verilerek halkımızı bilinçlendirmek ve taramalara katılımlarının sağlanması amaçlandı.

 

KETEM birimi Ekim ayı içerisinde Aksaray Üniversitesi kız yurdu öğrencilerine ve personellerine, AKMEK ve Halk Eğitim Merkezi kursiyer ve öğrencilerine, Aksaray Yunus Emre Anadolu Lisesi velilerine ve öğretmenlerine, Fatmatülzehra Kuran Kursu öğrencilerine toplamda 12 seansta 395 kişiye Meme kanseri ve KETEM hakkında bilgilendirmeler yapılarak eğitim verildi, broşürler dağıtıldı.

 

KETEM Personelince Merkez Aile Sağlığı Merkez binası önünde Meme kanseri ve Prostat Kanseri farkındalığı artırmak için stant açılarak vatandaşlara bilgi verilerek broşürler dağıtıldı.

 

Meme ve Serviks Kanseri konusunda bilgilendirme ve tarama çalışmalarına devam edilerek İlimiz genelinde kanser vakalarında erken teşhisin önemi ve uygun tedavi yöntemleri ile kanser vakalarının önemli bir kısmının tedavi edilebilir olduğu konularında vatandaşlarımıza KETEM personellerimiz tarafından eğitim verildi.

 

aksaray201705aksaray201701aksaray201703aksaray201704