22 Şub 2018 Perşembe

kirikkale201702kirikkale201701

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın 13.09.2017 tarih ve 23776858-157.99-E.712 sayılı yazısına istinaden, tüm yıl boyunca devam eden etkinliklerimizi 15 Eylül Dünya Prostat Günü- Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri nedeniyle daha da yoğunlaştırarak, geniş halk kesimlerinin bilinçlendirilmesi ve etkinliklere Kırıkkale ilinde bulunan tüm resmi kurum ve özel sağlık kuruluşlarının, diğer resmi kurumların, sivil toplum örgütlerinin, görsel ve yazılı medya kuruluşlarının Müdürlüğümüzle işbirliği içinde katılımlarının sağlanması hedeflenmiştir.

Faaliyetlerimiz, faaliyetleri gerçekleştiren kurumların başlıkları altında aşağıda sıralanmıştır.

 

A-) Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Faaliyetleri

a) “15 Eylül Dünya Prostat Günü- Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” dolayısıyla toplumu bilgilendirmeye, farkındalığı arttırmaya yönelik “Meme Kanseri, Nedenleri, Belirtileri, Tarama, Korunma ve Erken Tanı, Prostat Kanseri, Kanser Riski Oluşturan Faktörler, KETEM” ile ilgili Kanser Birimimiz tarafından hazırlanan bilgilendirme yazısı Müdürlüğümüzün web sitesinde yayınlanmıştır.

b) Müdürlüğümüz Kanser Birimi tarafından konunun önemine binaen el broşürleri hazırlanarak halkımıza dağıtılmak üzere Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, il ve ilçe hastanelere, Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Aile Sağlığı Merkezlerine gönderilmiş ve düzenlenen eğitimlerde kullanılarak, halkın KETEM’e yönlendirilmesi sağlanmıştır.

c) Kanser Birimimiz tarafından konunun anlam ve önemine binaen, ilimizde bulunan tüm hastanelere, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezine (KETEM) bilgi verilmiştir. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, il ve ilçe hastaneler, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından verilen eğitimler neticesinde faaliyet formları düzenlenerek Müdürlüğümüze bildirimleri yapılmıştır.

d) “15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri”  nedeniyle halkımızı kanser konusunda bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla kanser ile ilgili sloganların yer aldığı afişler Müdürlüğümüze bağlı Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve KETEM de halkın rahatlıkla görebileceği yerlere asılmıştır.

e) “15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri”  nedeniyle Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Gamze KIZILTAN tarafından 17-18 Ekim 2017 tarihlerinde ilimiz Yüksek İhtisas Hastanesi toplantı salonunda Aile Sağlığı Merkezleri’nde görevli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları’na Meme Kanseri ve Taramalar konusunda hizmetiçi eğitim verilmiş olup eğitime 175 sağlık personeli katılmıştır.

f) Birimimizde görevli personel tarafından 27 Ekim 2017 tarihinde Altunbilekler AVM’de açılan stantta halkımıza KETEM’de yürütülen kanser taramaları hakkında bilgilendirme yapılmış olup, el broşürleri, kitapçık ve çeşitli promosyonlar dağıtılmıştır. Taramaların ÜCRETSİZ olduğu vurgulanarak, halkımızın KETEM’e yönlendirilmesi sağlanmıştır.

 

B) Kırıkkale KETEM Faaliyetleri kirikkale201704

a) KETEM’deki eğitim panosu 15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’ne uygun olarak düzenlenmiştir. Farkındalık oluşturacak şekilde kanserle ilgili broşür ve yazılar panoya asılmıştır.

b) KETEM’e başvuran her hastaya kanserle ilgili eğitim verilmiş olup, el broşürleri dağıtılmıştır.

c) 15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) personeli 13 Ekim 2017 tarihinde Yuva Mahallesi Muhtarlığı’nda aşure etkinliğine katılarak oraya gelen kadınlara meme kanseri ve erken teşhis konularında eğitim verip 16 kişinin muayeneleri yapılıp mamografileri çekilmiştir. Tüm kişilere bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.

d) 16 Ekim 2017 tarihinde Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan 15 Eylül Dünya Prostat Günü ve Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri’nde kişilere kanserde erken teşhisin önemi anlatılıp KETEM’e davet edilmiştir. Aynı zamanda kişileri biliçlendirmek için broşürler dağıtılıp afişlerde kişilerin görebileceği yerlere asılmıştır.

 e) 17 Ekim 2017 tarihinde ilimiz Balışeyh ilçesinde ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında yine kanserde erken teşhisin önemi vurgulanarak kişilere broşürler dağıtılıp meme muayeneleri yapılarak 20 kişiye mamografi çekilmiştir.

 f) İlimiz alışveriş merkezlerindeki mağazalara kişilerin görebileceği yerlere afişler asılmıştır. Toplu taşıma araçlarında minibüse ve taksilerin bazılarına afişler asılarak kişilerin dikkatinin çekilmesi sağlanmıştır.

 

C) Kırıkkale Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Kırıkkale Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından “15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” dolayısıyla aşağıdaki plan dahilinde halk eğitimleri yapılmıştır.

 

Eğitimin Konusu Eğitimi Verenin Adı-Soyadı-Ünvanı Hedef Kitle Kişi sayısı Eğitimin yapıldığı yer
Meme Kanseri

Hemşire Belgin TAŞKIN

Kursiyer 21 Bağlarbaşı Merkez Kuran Kursu
Meme Kanseri

Hemşire Belgin TAŞKIN

Kursiyer 9 Bağlarbaşı Fatih Camii Kuran Kursu
Meme Kanseri

Hemşire Belgin TAŞKIN

Kursiyer 13 Aksağ Camii Kuran Kursu
Meme Kanseri

Hemşire Belgin TAŞKIN

Kursiyer 20 Alibabacan Kuran Kursu
Meme Kanseri

Hemşire elgin TAŞKIN

Kursiyer

13

Atatepe Camii Kuran Kursu

 

b) Kırıkkale Merkez Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Sağlığı Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları tarafından 2017 Yılı Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri çerçevesinde “Meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma, erken tanı ve KKMM” konulu eğitimler düzenlenmiştir. Eğitimlere 799 kişi katılmıştır.

 

Ç) Bahşılı Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Bahşılı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Hemşire Vicdan KAYA tarafından 24.09.2017 tarihinde Büyük Sarıkaya ve Karaahmetli Köyü’nde “15 Eylül Dünya Prostat Günü-Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” dolayısıyla “Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu eğitim düzenlenmiştir. Eğitime 21 kişi katılmıştır.

b) Bahşılı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Hemşire Vicdan KAYA tarafından 06.011.2017 tarihinde“Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu hizmet içi  eğitim verilmiştir. Eğitime 14 sağlık personeli katılmıştır.

c) Bahşılı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Hemşire Vicdan KAYA tarafından “Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu Bahşılı Halk Eğitim Merkezi   eğitim verilmiştir. Eğitime 9 kişi katılmıştır.

d) Bahşılı Aile Sağlığı Merkezinde görevli Hemşire Arzu ARISAN tarafından Aile Sağlığı Merkezine başvuranlara yönelik halk eğitimi yapılmış olup, 23 kişiye eğitim verilmiştir.

e) Bahşılı Aile Sağlığı Merkezinde görevli Hemşire Emel YAĞIZ tarafından Aile Sağlığı Merkezine başvuranlara yönelik halk eğitimi yapılmış olup, 26 kişiye eğitim verilmiştir.

 

kirikkale201707kirikkale201713

 

D-) Karakeçili Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

 a) Karakeçili Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli personel tarafından 20.10.2017 tarihinde Karakeçili Nur Camii’de prostat kanseri konulu 16 kişiye eğitim verilmiştir.

 

E) Sulakyurt İlçe Devlet Hastanesi Faaliyetleri

a)  Sulakyurt İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli ATT Özlem AYGAR tarafından Sulakyurt İlçe Devlet Hastanesi’nde “Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu hizmet içi eğitim verilmiştir. Eğitime 19 sağlık personeli katılmıştır.

 

F) Çelebi Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Çelebi Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Hemşire Birgül SARIKAYA tarafından Toplum Sağlığı Merkezinde ve sahada halka yönelik eğitimler düzenlenmiş olup, “Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” ile ilgili paylaşımlar yapılmış ve 32 kişi bilgilendirilmiştir.

 

G) Sulakyurt Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Sulakyurt Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Hülya YURDASAHİP tarafından Hamzalı Sağlık Evi’nde 01.11.2017 tarihinde “Meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma, erken tanı ve KKMM” konulu 43 kişiye eğitim verilmiştir.

b) Sulakyurt Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Hülya YURDASAHİP tarafından Sulakyurt Halk Eğitim Merkezi’nde 06.11.2017 tarihinde “Meme kanseri nedenleri, belirtileri, tarama, korunma, erken tanı ve KKMM” konulu 48 kişiye eğitim verilmiştir.

 

Ğ) Delice Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Delice İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli Ebe Nazife UZAL tarafından 14.11.2017 tarihinde Delice İlçe Devlet Hastanesi’nde 15 Eylül Dünya Prostat Günü dolayısıyla eğitim verilmiştir. Eğitime 10 kişi katılmıştır.

 

H) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

a) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ tarafından 09.10.2017 tarihinde Hisar-Bedesten- Keçili köylerinde “Meme Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu eğitim verilmiştir. Eğitime 18 kişi katılmıştır.

b) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ tarafından 18.10.2017 tarihinde Hisar-Bedesten köylerinde “Meme Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu eğitim verilmiştir. Eğitime 14 kişi katılmıştır.

c) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ ve Sağlık Memuru Dursun YAZICI tarafından 18 Ekim 2017 tarihinde sahada 18 kişiye “KKMM,  Meme Kanseri ve Prostat Kanseri” konulu halk eğitimi gerçekleştirilmiş ve kanser taraması yaptırmaları için KETEM’e yönlendirilmiştir.

d)  Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ ve Sağlık Memuru Dursun YAZICI tarafından 26 Ekim 2017 tarihinde Keçili Köyü’nde 18 kişiye “KKMM,  Meme Kanseri ve Prostat Kanseri” konulu halk eğitimi gerçekleştirilmiş ve kanser taraması yaptırmaları için KETEM’e yönlendirilmiştir.

e) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ ve Sağlık Memuru Dursun YAZICI tarafından 27 Ekim 2017 tarihinde Bedesten Köyü’nde 14 kişiye “KKMM,  Meme Kanseri ve Prostat Kanseri” konulu halk eğitimi gerçekleştirilmiş ve kanser taraması yaptırmaları için KETEM’e yönlendirilmiştir.

f) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Sağlık Memuru Dursun YAZICI tarafından 30 Ekim 2017 tarihinde kahvehanelerde 38 kişiye Prostat Kanseri konulu halk eğitimi verilmiştir.

g) Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Öznur DEMİRCİ ve Sağlık Memuru Dursun YAZICI tarafından 25 Ekim 2017 tarihinde Yahşihan Toplum Sağlığı Merkezi’nde “Meme Kanseri ve Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Erken Teşhisin Önemi” konulu hizmet içi eğitim verilmiştir. Eğitime 9 sağlık personeli katılmıştır.

 

I) Balışeyh Toplum Sağlığı Merkezi Faaliyetleri

 a)   Balışeyh Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Nurcan TOPAKKAYA tarafından 17.10.2017 tarihinde Aile Sağlığı Merkezine başvuranlara yönelik halk eğitimi yapılmış olup, 17 kişiye eğitim verilmiştir.

 b)   Balışeyh Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebe Nurcan TOPAKKAYA tarafından 06.11.2017 tarihinde Aile Sağlığı Merkezine başvuranlara yönelik halk eğitimi yapılmış olup, 35 kişiye eğitim verilmiştir.     

 

İ) K.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Faaliyetleri

a) Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalığı ve Prostat Kanseri ile ilgili olarak 31 Ekim 2017 tarihinde tıp fakültesi öğrencilerine seminer verilmiştir. 

İlimizde gerçekleştirilen kanser konusunda eğitimler ay ile sınırlı kalmadan, yıl boyunca Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, il ve ilçe hastaneler, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri ile koordineli olarak etkin bir şekilde sürdürülecektir.

 

kirikkale201706kirikkale201703

kirikkale201708kirikkale2017012