22 Şub 2018 Perşembe

yalova20170111yalova20170101

Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi çalışanları tarafından çeşitli faaliyetler düzenlendi. Meme kanserinin simgesi olan pembe renkli kurdeleler takılarak yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca fiziksel aktivitenin önemi ve kanserde erken teşhisin önemini belirten bez afiş ve dövizler taşındı.

 Yürüyüş sonunda halaylar çekildi. Sağlıklı Yaşam aracıyla bilgilendirme standı açıldı.

Yalova Üniversitesin de Stand Açıldı

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümünün düzenlediği etkinlikte, Meme Kanserinde Farkındalık oluşturmak amacıyla Yalova Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından bilgilendirme standı açıldı.

Raif Dinçkök Kültür Merkezinde yapılan etkinlikte Meme Kanserinde Erken teşhisin öneminin anlatıldığı broşürler dağıtıldı. Ulusal Kanser Taramaları tanıtılarak etkinliğe katılan üniversite öğrencilerine ve öğretim görevlilerine meme kanserinin simgesi olan pembe kurdele takıldı.

Meme Kanserinde Erken Tanının Anlatıldığı Panel Düzenlendi yalova2017061

Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde Yalova Kanser Hastaları Derneği ve Uludağ Onkoloji Derneği’nin birlikte organize ettiği ‘Meme Kanseri ve Erken Tanı’ konulu bir panel düzenlendi. Panele Prof. Dr. Türkkan Erensel ve Opr. Dr. Murat Çalıkapan konuşmacı olarak katıldı.

Yalova Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi olarak panelde stant açarak Meme Kanserinde Kendi Kendine Meme Muayenesinin öneminin anlatıldığı ve Kanser Taramalarının tanıtıldığı broşürler dağıtıldı. Katılımcılara konuyla ilgili bilgilendirme eğitimleri verilerek Meme Kanseri taraması hakkında bilgiler verildi.

Gaziosmanpaşa İlkokulunda Öğrenci Annelerine Eğitim Verildi

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi çalışanlarından Emel FİDAN ve Nevin ATİLA tarafından Gaziosmanpaşa İlkokulundaki öğrenci velilerine Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Kanser Taramaları hakkında eğitim verildi.

Eğitim Meme Maketi üzerinde uygulamalı olarak anlatılarak; konu hakkında hazırlanmış broşürler dinleyicilere dağıtıldı. Tüm kanserlerde erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Toplum Sağlığı Merkezleri Tarafından Düzenlenen Etkinlikler

Termal Kaplıcalarında Sağlık Memuru Ayhan YILMAZ tarafından sağlıklı yaşam aracı ile 20 kişiye KKMM broşürü dağıtılmış olup, meme kanseri eğitimi yapılmıştır.

Hemşire Hadiye DEMİREL tarafından Toplum Sağlığı Merkezinde çalışan 6 personele ( 2 kadın 4 erkek) meme kanseri hakkında hizmet içi eğitim verilmiştir.

Dr Nazmiye ACAR, Hemşire Hadiye DEMİREL ve Ebe Ayşe BÜLBÜL ŞEMİN tarafından Akköy Kuran Kursunda 38 kadına KKMM ve meme kanseri hakkında eğitim yapılmıştır.

Dr. Nazmiye ACAR, Hemşire Hadiye DEMİREL, Sağlık Memuru Ayhan YILMAZ, Sağlık Memuru Serkan DENİZ ve Ebe Ayşe BÜLBÜL ŞEMİN tarafından Termal Kaplıcalarında stant açılmış olup, 25 kadına meme kanseri ve mamografi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Çiftlikköy Toplum Sağlığı Çalışanları tarafından yürüyüş düzenlenerek kanser taramalı hakkında bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Altınova Tolum Sağlığı merkezi çalışanları da halka açık pazar, alış –veriş merkezlerinde stant açılarak bilgilendirme eğitimleri verildi.

Prostat Kanseri Farkındalık Günü İçin Halk Eğitimi Yapıldı

Erken tanı ve tedavinin hayat kurtarıcı olduğunu vurgulamak amacıyla her yıl 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü olarak belirlenmiştir.

Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser birimi çalışanlarından Nevin ATİLA ve Emel FİDAN Sağlıklı yaşam aracı eşliğinde Yalova Halk Pazarına giderek konuyla ilgili bilinçlendirme eğitimi vererek broşürler dağıttı. Ulusal kanser taramaları da anlatılarak konunun önemi vurgulandı.

yalova2017091yalova2017031yalova2017081yalova2017071yalova2017012yalova201701111