22 Şub 2018 Perşembe

38034327380343283803433038034329

 

15 Eylül Dünya Prostat Günü- Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında; Müdürlüğümüz tarafından İlimizde halka, öğrencilere ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellere yönelik olarak bilinçlendirme çalışmaları ve etkinlikler yapılmıştır. Bu doğrultuda İlimizde yapılan etkinlikler kapsamında;

1) Müdürlüğümüz tarafından Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri dolayısıyla; halkın özellikle kadınlarımızın meme kanseri konusunda bilgilendirilip bilinçlendirilmesi, farkındalıklarının artırılması amacıyla Bilgi Notu hazırlanmış olup, Müdürlüğümüz Web sayfasında ve İlimiz yerel yazılı basınında yayınlanması sağlanmıştır.

2) Müdürlüğümüz Kanser Birimi tarafından Meme Kanserine ve Kanserde Erken Teşhis' in önemli olduğuna dikkat çekmek amacıyla  '' Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Kork '', '' Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı '', '' Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır ''  bez dövizler yaptırılarak, Valilik Hizmet Binasının girişine, İlimiz ve İlçelerde halkımızın yoğun olduğu yerlere Ekim ayı süresince asılması sağlanmıştır.  

3) Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri ve eğitimlerde kullanılmak üzere Müdürlüğümüz tarafından 3 çeşit bilgilendirici el broşürleri basımı sağlanmıştır. Bastırılan el broşürleri İlimizde bulunan tüm sağlık kuruluşlarına vatandaşlara verilmek üzere dağıtımı sağlanmıştır.

4) Müdürlüğümüz tarafından İlimizde bulunan tüm kamu ve özel sağlık kurumlarına gerekli yazışmalar yapılarak ay içerisinde etkinlikler yapılması ve yapılan etkinliklere ait faaliyetin Müdürlüğümüze gönderilmesi sağlanmıştır.

5) Müdürlüğümüz koordinasyonunda, halkımızı kanser ve kanser de erken teşhisin önemi konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek, toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturmak ve dikkatleri kanser konusuna çekmek amacıyla, Müdürlüğümüz tarafından Ekim ayı içerisinde İlimizde kanser konusunda etkinlikler yapılması planlanmıştır.

6) Müdürlüğümüz tarafından Ekim ayı içerisinde İlimiz ve İlçelerde bulunan billboardlar da, kanser konusunda erken teşhis ve tarama başta olmak üzere toplumda kanser farkındalığının oluşturulması ve toplum tabanlı kanser taramalarını yaygınlaştırmak, halkımızın bilgilendirilmesi ve ayrıca vatandaşlarımızı kanser taraması yaptırmak için KETEM' e ve Aile Hekimlerine gitmeye teşvik etmek üzere kanser konusunda billbordlar hazırlanmıştır.

7) Müdürlüğümüz tarafından tüm kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarına Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri hakkında yazı gönderilmiş olup gelen vatandaşlarımıza eğitimler verilmesi sağlanmış olup yapılan faaliyetler ise;

8) Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı Etkinleri kapsamında tüm çalışanlara, KETEM de görevli personeller tarafından kendi kendine meme muayenesi ve kanser taramaları hakkında hizmet içi eğitim yapılmıştır.

9) İlimiz Özel Osmaniye Sevgi Hastanesi tarafından meme kanseri bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında, Uzm. Dr. Hüseyin KAYAOĞLU tarafından hastane çalışanlarına konu hakkında hizmet içi eğitim ve hasta yakınlarına bilinçlendirme eğitimleri yapılmıştır. Ayrıca meme kanseri ile ilgili poliklinik katlarında TV yayını yapılmıştır.  

10) Hasanbeyli Toplum Sağlığı Merkezi tarafından İlçede halkın kalabalık olduğu yerlere stant kurulmuş ve standa başvuran vatandaşlara kanser hakkında eğitim verilmiştir. Ayrıca İlçede bulunan Halk Eğitim Kurslarında bayan kursiyerlere meme kanseri hakkında eğitim verilmiş ve bilgilendirici el broşürleri dağıtılmıştır.

11) Toprakkale Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, İlçenin girişine, Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezleri binalarının önüne kanserle ilgili pankartlar asılmıştır. Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarına eğitim hemşireleri tarafından kanser hakkında hizmet içi eğitim yapılmıştır. Ayrıca ilçede bulunan şehir meydanında stant açılmıştır. Açılan stantda 24 kişiye kanser hakkında halk eğitimi yapılmış ve bilgilendirici el broşürleri dağıtılmıştır. İlçede bulunan halk eğitim kurslarında öğretmen ve kursiyerlere meme kanseri hakkında halk eğitimi yapılmış ve kanser konulu bilgilendirici el broşürleri dağıtılmıştır. 

12) Kadirli Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Meme Kanseri etkinlikleri çerçevesinde, Toplum Sağlığı Merkezi Personelleri tarafından, 09.10.2017 tarihinde Sağlıklı Yaşam Aracında yapılan stant çalışmasında 38 kişiye meme kanseri kaderiniz olmasın ve prostat kanseri nedir adlı broşürlerden 76 adet dağıtılmış ve eğitim verilmiştir. Ayrıca düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları konusunda bayanlar bilgilendirilmiştir.10.10.2017 tarihinde Kadirli Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda öğrenci veli toplantısında 72 kişiye meme kanseri ve prostat kanseri hakkında eğitim verilmiş ve bilgilendirici el broşürlerinden 144 adet dağıtılmıştır. 18.10.2017 tarihinde Sağlıklı Yaşam Aracında yapılan çalışmada 32 kişiye kanser hakkında eğitim yapılmış 64 adet el broşürü dağıtılmıştır.19.10.2017 tarihinde Miraç Camii Kuran Kursunda yapılan eğitim çalışmasında 31 kişiye kendi kendine meme muayenesi, meme ve prostat kanseri hakkında eğitim verilmiş ve 62 adet broşür dağıtılmıştır.24.10.2017 tarihinde Ş.İbrahim Kundakçı mahallesinde bulunan dikiş nakış kursunda 42 kursiyere kanser hakkında eğitim verilmiş ve 84 adet broşür dağıtılmıştır.26.10.2017 tarihinde Sağlıklı Yaşam Aracında yapılan çalışmada 36 kişiye meme ve prostat kanseri hakkında eğitim yapılmış ve bilgilendirici el broşürlerinden 72 adet dağıtılmıştır.

13) Düziçi Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında, halkın kanser konusuna dikkatinin çekilmesi ve bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik olarak İlçede bulunan Şehit Emrah Yarpuz Kuran Kursun da 25 kişiye halk eğitimi yapılmıştır. Ayrıca tüm Toplum Sağlığı Merkezi personellerine hizmet içi eğitim verilmiştir.

14) Sumbas Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında tüm toplum sağlığı merkezi personellerine hizmet içi eğitim yapılmıştır. Merkezde vatandaşların görebileceği yerlere meme kanseri hakkında bilgilendirici afişler asılmıştır.

İlçede bulunan ASM'lerde stant açılmıştır. Standa başvuran vatandaşlara meme kanseri hakkında eğitimler verilmiş olup bilgilendirici el broşürleri dağıtılmıştır.

15) İlimiz Osmaniye Devlet Hastanesinde Uzman Hekimler ve Eğitim Hemşireleri tarafından, hasta- hasta yakınlarına ve personellere, stajyer öğrencilere Meme Kanseri konusunda ve Kendi Kendine Meme Muayenesi eğitimi verilmiştir.