14 Ara 2017 Perşembe

dincerfirat

Özgeçmişi: 

5 Şubat 1932 yılında Malatya'da doğdu. İlkokulu Elazığ'da, ortaokulu Malatya'da bitirdi. Lise öğrenimini de Ankara Atatürk Lisesi'nde birincilikle tamamlayan Fırat, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 'ni kazandı ve birincilikle bitirdi.

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Fransa'da otel Dieu de Paris'te iç hastalıkları asistanı olarak bir yıl çalıştı. 1956 yılında Kanada'ya giderek Hospital General de  Vardun'da iç hastalıkları eğitimine devam etti. Sonra da Institu de Cardiologie de Montreal ' de kardiyoloji alanında çalıştı. O sırada onkolojiye yöneldi. ABD Buffalo kentinde Roswell Park Memorial Institute'de 2 yıl asistanlıktan sonra Türkiye'ye döndü ve iç hastalıkları uzmanlığını aldı.

O dönemlerde, Türkiye'de onkoloji alanında çalışma imkanı bulamadığı için tekrar Amerika'ya dönüp iki yıl daha kanser araştırmalarında çalıştı. 1963 yılında da yeni York'da Queens hastane 'ın Onkoloji Direktörlüğü' ne atandı.

1972 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde Doçent olarak çalışmaya başladı. 1974 yılında da profesörlüğe atandı ve Şeref Zileli hocanın büyük teşvikiyle Onkoloji Ünitesi'ni kurmak için çalışmalara başladı. 1978 yılında Hacettepe Onkoloji Araştırma Enstitüsü' nün görüşünü kurdu.

Tübitak'tan kurucusu ve başkanı olduğu Deneysel Onkoloji ve İmmünoloji Ünitesi için destek aldı. Böylece, yurt dışından gerekli olan deney hayvanlarının gelmesini sağladı.6 yılda Enstitü ve Poliklinikler açıldı,  bunlar 1993 yılında hizmet vermeye başladı.Onkolojinin 1982 yılında yan dal olmasında katkısı oldu.

Türk onkoloji grubunu kurarak eğitimler ve yayınlar için birçok verinin süratle toplanması ve daha etkili sonuçlar elde edilmesini sağladı.

Yirmi yıl boyunca Türk - Fransız Kanseroloji Günleri'ni yaptı. Bu ilişkiler sayesinde birçok Türk hekim Fransa'ya gitti. Fransa'dan da hekimler geldi. Fransız Cumhurbaşkanı adına "Officier Dans I'Ordre Ulusal de mérite" ödülüne layık görüldü. Kanser İstatistikleri, Ankara Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve Hastanesi, 20. Yüzyılda Türk Onkolojisi, Türk Onkolojisinin Öncüleri, Ulusal Kanser Kongreleri, Dünden Bugüne Türk Onkoloji Grubu sayılabilir.

Hastaneye gelen hastalar ve yakınlarının geçici konaklamaları için Kanser Kurumu ve Onkoloji Enstitüsü'ne destek amaçlı kurulan vakıflar ile "Umut Evi'ni" yaptırdı. Bağışlar sayesinde 20 yataklı bir ev yapıldı.

10 yıldır da Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'nün kurucusu olarak çalışmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.