22 Şub 2018 Perşembe

 balonAs 

      Kanser Daire Başkanlığı “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında kanser hastaları ve sağlık çalışanları ile birlikte Kapadokya'da balona bindi. Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde sabahın erken saatlerinde düzenlenen balon turu öncesinde sıcak hava balonlarının sepetlerine meme kanserine dikkat çekmek için çeşitli pankartlar asıldı. Daha sonra pembe önlükleri ile balonlara binen ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen kanser hastaları burada açtıkları pankartlar ile hastalığa meydan okudu. Ardından havalanan balonlar yaklaşık bir saat süre ile Kapadokya semalarında kaldı. Balonlardaki kanser hastaları Kapadokya'daki peribacalarını gökyüzünden görme imkânı bulurken bol bol fotoğraf çektiler.

      Etkinliği organize eden Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin yaptığı açıklamada: "Her yıl Ekim ayı 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' olarak kutlanmaktadır. Bu yıl çok daha farklı bir etkinlik yapmak istedik. Meme Kanseri alanında çalışan sivil toplum örgütleri ve hastalarımızla birlikte Kapadokya'da balon turu düzenledik. Buradaki amacımız; hastalarımızla el ele verebilmek, güneşin doğuşunu beraber izleyebilmek, sohbet edebilmek, onların yaşadığı sorunları dinleyip empati yapabilmek, bu sorunlara çözüm bulabilmek. Sloganımız ise “Hastalarımızla el ele kanser sana güle güle'" dedi.

      Etkinliğe katılan kanser hastaları ise, bu gibi etkinliklerin kendileri açısından büyük bir moral kaynağı olduğunu belirterek aynı zamanda bu sayede meme kanserine dikkat çekildiğini kaydetti. 

balon8balon5balon7balon11balon9balon10balon12balon4