14 Ara 2017 Perşembe

IMG 3022

Kanser Daire Başkanlığı Mart Ayı Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında Uludağ'da Kayak Etkinliği ve Bilimsel Toplantı düzenledi.

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen bilimsel toplantıda,daire başkanımız 50 yaşına gelmiş olan her kadın ve erkeğin Aile Hekimine başvurarak Gaitada Gizli Kan Testini yaptırması gerektiğini, teste ücretsiz olarak her vatandaşın KETEM (Kanser Erken Teşhis Eğitim ve Tarama Merkezi)'ler ve Aile Hekimlerinden ulaşabileceğini belirtti.

DSCN3255DSCN3278IMG 2992

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Doç Dr. Mehmet İbiş,  dünya genelinde 2012 yılında 1 milyon 400 bin kolorektal vakası bildirildiğini ve 550 binden fazla hastanın bu nedenle hayatını kaybettiğini, bu sayının 2035 yılında 2 milyon 400 bin'e yaklaşacağının beklendiğini ifade etti. Doç Dr. İbiş, kansere yakalanmadaki en önemli faktörün yaş olduğunu, hastalığın gençlerden ziyade yaşlılarda daha sık görüldüğü dile getirdi.

IMG 8417

Toplantıda; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Öztürk tarafından “Kolon Kanseri Taramaların da Kalite Yönetimi Standartlarını” Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Doç. Dr. A.Serdar Karaca “Kolorektal Kanser Taramalarında Ulusal Programı” konularında açıklayıcı bilgi verdi.

Kanser konusunda hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları, hasta ve hasta yakınları ile beraber gerçekleşen toplantı sonrası Uludağ kayak merkezine geçildi. Kolorektalkanserine dikkat çekmek amacıyla profesyonel Kayak ve Snowboard Derneği Öğretmenleriellerinde meşale eşliğinde görsel kayak şöleni gerçekleştirdi.

 

IMG 2953DSCN3298IMG 8488IMG 8507