22 Şub 2018 Perşembe


tani01

 

Kanser, bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Öldürücülüğüyle beraber tedavisindeki yüksek maliyet oranlarıyla iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

 

Bu sebeple, kanser taramaları ve erken teşhis, is gücü kayıpları ve tedavi maliyetlerinin azaltılması için çok önemli olup, tarama ve tarama sonrası teşhis eğitimleri konusunda bilgi paylaşımının yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

 

Tarama ve tarama sonrası teşhis birbiri ile bağlantılı süreçlerdir. Yürütülen tarama programlarının başarılı olabilmesi, teşhis için hastanın doğru merkezlere yönlendirilmesi ve teşhis-tedavi konusunda verilen hizmetin niteliğine doğrudan bağlıdır.

 

Kalite Kriterleri doğrultusunda yürütülmesi gereken bir tarama programında teşhis ve tedavinin de planlanması olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Tarama programlarında nihai hedef; kişinin erken tanı yoluyla mümkün olabilen en az invaziv tanı ve tedavi yöntemlerini alarak yaşam kalitesinin ve süresinin arttırılması ve kanserden ölümlerin azaltılmasıdır. Tarama sonucunda “pozitif” çıkan olgunun nasıl - ne sürede kesin tanı aldığı ve nasıl tedavi edildiği ile ilgili Kalite Standartları tanımlanmıştır.

 

Bu nedenlerle 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Ankara’da “Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi” yapılması planlanmıştır. Ankara Latanya Otel (Eski Dedeman Otel) de gerçekleşecek olan eğitime 81 ilde görev yapan sağlık personelleri katılacaktır.

 

Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde saat 09:00 da ana solonda başlayıp Meme, Serviks ve Kolon Kanseri Tarama ve Tarama Sonrası Teşhis Eğitimi olarak üç ayrı salonda iki gün devam edecektir.

 

   * Meme Kanseri Programı İçin TIKLAYINIZ

   * Serviks Kanseri Programı İçin TIKLAYINIZ

   * Kolon Kanseri Programı İçin TIKLAYINIZ