dso2017

 

Kanser Kayıtçılığı etkin bir kanser kontrol programının en önemli basamağıdır. Kayıtçılıkta amaç; mücadeleyi nasıl ve neye karşı yapacağımızı gösterir, politikalarımızı belirler ve programlara yön verir.

 

Dünya Sağlık Örgütü  tarafından da uluslararası kayıt verileri takip edilmekte ve çok basamaklı olarak analiz edilmektedir. Birçok farklı kademede analiz edilen bu verilerin her basamaktan başarı ile geçmiş olanları da rapor olarak yayınlanmaktadır. "Beş Kıtada Kanser" adıyla yayınlanmakta olan bu kitabın 11. versiyonu yayınlanmış ve bu versiyonda 8 ilimizden gönderilen veriler yer almıştır.

 

Bu işe gönül vermiş kanser kayıt personellerimizin emekleri sayesinde, DSÖ kriterlerini tamamlayan Kanser Kayıt Merkezi sayımız 4 iken %100'lük bir artış göstermeyi ve bu sayıyı 8'e çıkarmayı başardık…Başta; Antalya, Bursa, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Samsun Trabzon illeri olmak üzere tüm illerimizde bu konuda emek veren personellerimizi göstermiş oldukları ve gösterecekleri tüm benzeri başarılar için tebrik ediyoruz.

 

*  Cancer Incidence in Five Continents Volume XI için  http://ci5.iarc.fr/CI5-XI/Pages/registry_summary.aspx