22 Şub 2018 Perşembe

kolposkopi201703

 

Dünyada serviks kanseri kadınlarda meme kanseri ve kolorektal kanserden sonra üçüncü sıklıkta görülmektedir. Uzun zamandan beri başarılı bir şekilde uygulanmakta olan servikal smear taramaları ile çok sayıda ülkede serviks kanseri morbidite ve mortalitesinde %70’ten fazla azalma sağlanmıştır. Tarama çalışmalarının yaygın olarak uygulandığı gelişmiş ülkelerde başarı daha belirgindir. Gelişmekte olan ülkelerde tarama çalışmaları sistematik ve yaygın şekilde yapılamamakta, bunun sonucu olarak da bu ülkelerde serviks kanseri hala çok sayıda ölüme yol açmaktadır. Günümüzde serviks kanseri nedeni ile olan ölümlerin %90 kadarı gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir.

 

Tarama ve tarama sonrası teşhis birbiri ile bağlantılı süreçlerdir. Yürütülen tarama programlarının başarılı olabilmesi, teşhis için hastanın doğru merkezlere yönlendirilmesi ve teşhis-tedavi konusunda verilen hizmetin niteliği ile doğrudan bağlantılıdır. Kalite kriterleri doğrultusunda yürütülmesi gereken bir tarama programında teşhis ve tedavinin de planlaması olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu programlarda nihai hedef; kişinin erken tanı yoluyla mümkün olabilen en az invaziv tanı ve tedavi yöntemlerini alarak yaşam kalitesinin-süresinin arttırılması ve kanserden ölümlerin azaltılmasıdır.

 

Bu nedenlerle Kanser Daire Başkanlığı tarafından 07-09 Aralık 2017 tarihleri arasında İzmir’de V. Ulusal Kolposkopi ve Servikal Patolojiler Kongresi kapsamında Kolposkopi Eğitimi gerçekleştirildi.

 

Kanser Daire Başkanlığı ve Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği ile ortaklaşa gerçekleşen kongrede Ulusal ve Uluslarası veriler, olgularla servikal sitoloji, serviks kanseri taraması, sitoteknolog eğitimi ve servikal sitolojide morfoloji ve raporlama konuları ele alındı. 

 

kolposkopi201704kolposkopi201702kolposkopi201706kolposkopi201707