IMAGE Ulusal Kanser Haftası Basın Bülteni

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması...
IMAGE Mart Ayı Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı

  Kalın Bağırsak Kanseri (Kolorektal Kanser) Türkiye’de 2014 yılında yaşa standardize kanser hızı erkeklerde yüz binde 246,8...
IMAGE Sağlıkta Kadın Çalışanlar Fotoğraf Yarışması

  8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Dairesi Başkanlığı, Dünya Sağlık...
IMAGE Seni İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi - Samsun

  Farkındalık ilk olarak okul çağlarında başlar düşüncesinden hareketle, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından...
IMAGE Türkiye’nin Gururu

    CONCORD, Londra Hıfzıssıhha ve Tropikal Tıp Okulu liderliğindeki kanser sağkalımının dünya çapında hesaplanabilmesi için...
IMAGE Dünya Kanser Günü-2018

    Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir...
IMAGE Kanser Farkındalığı İçin HSGM Stand Açılarak Anket Yapıldı

  Kanser Daire Başkanlığı; "Ocak Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı" nedeniyle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nde stand...

kutahya201701kutahya2017010

 

Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi personelleri tarafından İlimiz Sevgi Yolu girişinde 15 Eylül 2017 tarihinde stant açılarak Prostat Kanseri konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Dağıtılan el broşürlerinde yazılı Prostat Kanseri belirtilerini taşıdığını düşünen vatandaşlarımızın Üroloji Hekimine başvurmaları istenmiştir.

 

* Hazırlanan video sunum, açılan standın yanı sıra Kütahya Belediyesi ve D.P.Ü. Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine ait elektronik billboardlarda hafta boyunca yayımlanmıştır. Ayrıca çoğaltılan el broşürleri ilçe Toplum Sağlığı Merkezlerine dağıtılarak halk eğitimlerinde kullanılmıştır.

 

* Yine Şube personellerimiz tarafından İlimiz Fatih Mahallesinde kurulan Halk Pazarında 12.10.2016 tarihinde stant açılmış, Halkımıza kanser, kanserden korunmada erken teşhisin önemi ve taranabilir kanser türleri (Meme, Serviks, Kolorektal) hakkında bilgiler verilmiştir.

 

* Müdürlüğümüz tarafından çoğaltılan Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) ve diğer kanser el broşürleri etkinliklerde kullanılmak üzere tüm toplum sağlığı merkezlerine dağıtılmıştır.

 

* Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezine bağlı KETEM Biriminde 620 vatandaşımıza meme kanseri ve KKMM konularında eğitim verilerek mamografi çekimi yapılmıştır.

 

*  Altıntaş Toplum Sağlığı Merkezi/Entegre İlçe Hastanesi Personelleri tarafından İlçe Hastanesinde ve Mobil Sağlık Platform Sistemli Araç ile stant açılarak meme kanseri ile ilgili broşürler dağıtılmış ve bilgilendirme yapılmıştır.

 

* Aslanapa Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından ilçe merkezi ve bağlı 5 köyde toplam 105 vatandaşımıza meme kanseri konusunda eğitim verilmiş, taramalara davet edilmiştir.

 

* Çavdarhisar Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından 26 vatandaşımıza meme kanseri konusunda eğitim verilmiş, taramalara davet edilmiştir.

 

* Domaniç Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından 5 köyde toplam 42 vatandaşımıza meme kanseri konusunda eğitim verilmiştir.98 vatandaşımıza ilçeye gönderilen mobil meme kanseri tarama aracı ile mamografi çekimi yapılmıştır.

 

* Gediz Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından Halk Eğitim Dikiş Kursu’nda 8 vatandaşımıza KKMM ve taranabilir kanser türleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

 

* İlçe Devlet Hastanesine sevki sağlanan 104 vatandaşımıza mamografi çekimi yapılmıştır

 

* Hisarcık Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından Mobil Sağlık Platform Sistemli Araç ile Hisarcık Merkez ve Karbasan Köyü pazar yerinde stant açılarak yaklaşık 200 vatandaşımıza el broşürü dağıtılarak kanser taramalarına davet edilmiştir.

 

* Hisarcık ilçemize bağlı Hamamköy’de Dikiş Kursu ve Kıraathanede vatandaşlarımıza kanser hastalığı ve taranabilir kanser türleri konularında eğitimler verilmiştir.

 

* Pazarlar Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından TSM binasında ve 4 köyde toplam 77 vatandaşımıza kanser konusunda eğitim verilmiştir.

 

* Simav Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından, Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlık Evi hizmet binalarında, Kur-an Kurslarında, Halk Eğitim Merkezi ile Kasaba ve Köylerde 16 seansta toplam 662 kişiye başta meme kanseri olmak üzere diğer kanser türleri hakkında eğitim verilmiştir.

 

* Mobil Sağlık Platform Sistemli Araç ile şehrin farklı noktalarında stant açılarak yaklaşık 3600 kişiye ulaşılmış, kanser konusunda farkındalık oluşturulmuştur.

 

* İlçe Devlet Hastanesine sevki sağlanan 37 vatandaşımıza mamografi çekimi yapılmıştır.

 

* Şaphane Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından ilçe merkezi ve bağlı 5 köyde toplam 109 kişiye meme kanseri konusunda eğitim verilmiştir.

 

* Tavşanlı Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından ilçe merkezi ve bağlı 8 köyde toplam 384 vatandaşımıza meme kanseri taramaları ve diğer taramalar konularında eğitimler verilmiştir.

 

* 478 vatandaşımıza ilçeye gönderilen mobil meme kanseri tarama aracı ile 117 vatandaşımıza da İlçe Devlet Hastanesine sevk edilerek mamografi çekimi yapılmıştır.

 

* Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında eğitimlerin yanı sıra 1454 vatandaşımıza mamografi çekimi yapılmıştır. Ekim Ayı ile sınırlı kalmadan yapılan tüm etkinliklerimizle birlikte vatandaşlarımızın meme, rahim ağzı ve kolorektal kanserleri hakkında farkındalıklarının artırılması sağlanmaktadır.

 

kutahya201706kutahya201709kutahya201707kutahya201705