afisSamsun2018

 

Farkındalık ilk olarak okul çağlarında başlar düşüncesinden hareketle, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından yürütülen il genelindeki tüm ortaokul öğrencilerinin, yaptıkları araştırmalarla kendilerinin ve ailelerinin kanserden korunma yöntemleri ve taranabilir kanserler hakkında farkındalıklarının artması, tarama merkezlerini öğrenmeleri ayrıca kanser taramalarına yakınlarını yönlendirmeleri amaçlanan Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider Projesi,  ilk olarak 2015-2016 eğitim öğretim yılında görsel tasarım kategorisiyle yapılmış, ikinci olarak da 2016-2017 eğitim öğretim yılında daha çok öğrenciye ulaşmak amacı ve daha çok hayata dokunmak hedefiyle 3 ayrı kategoride (resim, slogan, yönlendirme) uygulanmıştır.

Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider projesinin 3. bölümü ise 2017-2018 eğitim öğretim yılında diğerlerinde olduğu gibi Samsun Valiliği himayesinde, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla Müdürlüğümüz Kanser Birimi koordinatörlüğünde gerçekleştirilmiştir.  “Kısa Tut Akılda Kalsın” sloganlı Liseler Arası Kısa Film Yarışması Ekim ve Kasım ayları boyunca devam etmiş ve taranabilir kanserler ve tarama merkezleri hakkında ilimizde bulunan tüm lise öğrencilerine bilgi verilmiştir.

Projenin ikinci yılında, taramalara yönlendirilen kişi sayısı, bir önceki yıldaki yönlendirme sayısının 3,6 katına çıkmıştır. Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir zaman diliminde tamamlanan 3. proje sonunda 89 liseden, 168 öğrenci kısa film göndermiş ve 334 öğrenci 1048 yakınını kanser taramalarını yaptırmak üzere tarama merkezlerimize yönlendirmiştir. Her üç proje yarışması kapsamında yönlendirilen kişilerden tarama test sonuçları pozitif çıkanların ileri tetkiklerini yaptırmak üzere bir üst merkeze sevkleri sağlanmıştır.

Liseler Arası Kısa Film Yarışmasına katılan çocuklarımızın değerli eserleri Samsun’daki tüm TSM'lere, hastanelere ve yerel TV'lere gönderilip yıl boyunca yayınlanması sağlanarak, farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

Proje için film çekerken aynı zamanda, proje şartlarından biri olan ve belki de bu projeyi diğerlerinden farklı kılan taramalara yönlendirme de yaparak, birçok insanın kanser taramasını yaptırmasını sağlayan değerli öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Biliyoruz ki; öğrenip inandıkları işi yapmaya devam etmeleri hem yönlendirdikleri kişilerin hem de gelecekte kendi hayatlarını kurtaracaktır.  Ayrıca öğrencilerimizden desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimize ve kanser taramalarına gönül vermiş tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. 

İl Birincisi Deniz MIDIK- Atakum Özel TED Lisesi

İl İkincisi Edanur Şahin - Bafra Hasan Çakın MTAL

İl Üçüncüsü Azize TOZLU - Atakum Taflan Yalı MTAL

İl Dördüncüsü Mumin FAYIZ - Çarşamba Yıldırım Çınar MTAL

Rap Klibi