18 Ara 2017 Pazartesi

Tütün tüm kanserlerde tedaviye bağlı komplikasyon risklerini artırmakta, tedavi etkinliğini azaltmaktadır.

  • Cerrahi: Sigara içen ve cerrahi tedavi yapılan hastalarda kalp, akciğer ve genel anesteziye bağlı komplikasyon riskleri artmaktadır.
    İlave olarak sigara yara iyileşmesini geciktirir ve yara enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Cerrahi uygulamadan çok kısa bir süre önce bile      sigaranın bırakılması komplikasyon risklerini azaltmaktadır.
  • Radyoterapi: Radyoterapinin etkinliği sigara içenlerde daha azdır,      ayrıca sigara içenlerde ağız yaraları, tat duyusu kaybı, ağız kuruluğu, kilo kaybı, aşırı yorgunluk, pnömoni (zatürre) kemik ve yumuşak doku      hasarı ve ses kalitesinde bozulma gibi radyoterapiye bağlı yan etkiler      daha çok görülmektedir.
  • Kemoterapi: Sigaranın kemoterapi üzerine etkileri az bilinmekle birlikte, sigara  potansiyel olarak kilo kaybı, kaşeksi (kas      güçsüzlüğüyle birlikte olan aşırı kilo kaybı), yorgunluk, kalp ve akciğer      problemleri gibi yan etkileri artırır. Kemoterapi esnasında sigara içimi      bağışıklık sistemini de baskılar ve enfeksiyon riskini artırır.